Lubliniec: budżet miasta na 2019 rok przyjęty. Zdaniem radnego Mikulskiego budowa centrum przesiadkowego jest niepotrzebna ZDJĘCIA

PW
Rada Miejska w Lublińcu podczas sesji 20 grudnia 2018.
Rada Miejska w Lublińcu podczas sesji 20 grudnia 2018. PW
Na przedświątecznej sesji radni uchwalili budżet Lublińca na 2019 rok. Uwagi miał kontrkandydat Edwarda Maniury w ostatnich wyborach Łukasz Mikulski, który poruszył kwestie m.in. budowy basenu i centrum przesiadkowego. Ta pierwsza według niego powinna być wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej, centrum Park and Ride natomiast miasto powinno sobie odpuścić.

Przyjęcie budżetu na 2019 rok było głównym tematem trzeciej w tej kadencji sesji rady miejskiej. Procedowanie uchwały w tej sprawie poprzedziło zatwierdzenie bliźniaczej uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta na lata 2019 – 2035. To wtedy radny PiS Łukasz Mikulski miał najwięcej do powiedzenia. Zwrócił uwagę, że część niezrealizowanych zadań tegorocznych przechodzi na rok następny.

– Dlatego finanse miasta są niby w tak świetnym stanie – stwierdził. – Powinniśmy wycofać się z budowy centrum przesiadkowego Park and Ride, które nie jest w Lublińcu potrzebne. To że mamy przyznane dofinansowanie, nie znaczy, że musimy budować, tym bardziej, że są zaległe inwestycje do realizacji – skomentował.

Kontrkandydat Edwarda Maniury w ostatnich wyborach wskazał przede wszystkim budowę basenu, obiecywaną przez burmistrza już 12 lat temu. Radny podkreślił, że to zadanie powinno być ujęte w WPF, bo nawet jeśli miasto zdecydowałoby się na wejście we współpracę z podmiotem prywatnym, to będzie musiało ponieść część kosztów.
W odpowiedzi Edward Maniura skomentował, że to bardzo prowokacyjny głos.

– To, że niektóre inwestycje nie zostały w tym roku zrealizowane, nie wynika z tego, że nie chcieliśmy tego zrobić. Obowiązuje nas przecież prawo zamówień publicznych, o czym powinien pan wiedzieć – stwierdził.

Burmistrz przypomniał, że w wielu przypadkach nie było chętnych firm do realizacji lub składały oferty na dużo wyższe od kosztorysowych kwoty. W kwestii Park and Ride, na które przyznano Lublińcowi 17 mln zł z UE, przypomniał, że miasto nie może się teraz z budowy wycofać, ponieważ to inwestycja skorelowana z podobnymi zadaniami już wykonywanymi przez inne gminy w powiecie, więc w tej sytuacji i one straciłyby dofinansowania. Zauważył, że centrum jest niezbędne, jeśli miasto chce w przyszłości uruchomić własną komunikację autobusową. Ponadto mówił o udogodnieniu dla osób chętnie korzystających z połączeń kolejowych. Radny Marcin Małek dodał, że centrum to również budowa ścieżek rowerowych, a wiceburmistrz Anna Jonczyk – Drzymała przypomniała, że u źródeł projektu leży program proekologiczny i potrzeba ograniczenia niskiej emisji spalin.

Co do basenu, Edward Maniura skomentował, że w jednej z ulotek wyborczych środowiska politycznego Mikulskiego też obiecywano budowę pływalni.

– A ja przez dwie kadencje nie miałem większości w radzie. Sam pan powiedział, że burmistrz jest od wykonywania budżetu uchwalonego przez radnych. No to radni mogli uchwalić budowę basenu – powiedział, dziwiąc się też, że Mikulski na komisji był za, a teraz jest przeciw.

Inny opozycyjny radny Jan Springwald przyznał, że na rezygnację z Park and Ride jest już za późno i byłby to zbyt duży problem dla innych gmin. Zapytał natomiast o kwestie budowy kanalizacji sanitarnej w Kokotku i odwodnienia na Steblowie. Burmistrz odpowiedział, że przetarg na sanitarkę może być ogłoszony w drugiej połowie roku, a jesienią miasto powinno rozpocząć przygotowania do odwodnienia Steblowa.

Ostatecznie uchwała w sprawie WPF przeszła 15 głosami za, przy 3 przeciw i 2 wstrzymujących, uchwała budżetowa natomiast 16 za oraz 4 wstrzymujących się. Dochody na 2019 zaplanowano na 112,6 mln zł, a wydatki 119,9 mln zł.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Alicja
Betoniarni lublinieckiej ciąg dalszy.
A
Anonim
Ciekawy ten radny Mikulski. Na komisji jest za, a na sesji, przed kamerami, przeciw. To chyba jakaś choroba.
Dodaj ogłoszenie