Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Boronowie trwają przygotowania do budowy rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Boronowie trwają przygotowania do budowy rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia
W Boronowie trwają przygotowania do budowy rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia PERN S.A.
Rozpoczęły się prace przygotowujące teren pod budowę rurociągu. Pierwszy etap tych prac to odhumusowanie, polegające na zebraniu i zabezpieczeniu urodzajnej warstwy gleby.

Pierwsze prace związane były z przeglądem saperskim oraz analizą archeologiczną. Następnie przetransportowane zostały sprzęt budowlany i materiały niezbędne do realizacji inwestycji. Kolejnym etapem są roboty ziemne (w tym m.in. zdjęcie i zabezpieczenie warstwy humusu).

Dla PERN kwestie dbałości o środowisko naturalne stanowią ważny element prowadzonych inwestycji. Działania Wykonawcy w tym zakresie prowadzone są zgodnie z przyjętymi standardami - informuje spółka.

Humus zdejmowany jest na pełną głębokość jego zalegania, zgodnie ze stanem faktycznym. Zdjęty humus składowany jest w regularnych pryzmach. Wysokość pryzm wynosi około 1,5 m. Pryzmy ułożone są tak, aby spływała po nich woda deszczowa. Dodatkowo, miejsce składowania humusu są zabezpieczone przed zanieczyszczaniem oraz zniszczeniem, w tym także najeżdżaniem przez pojazdy i rozjeżdżaniem ziemi.

Prace realizowane są od kilometra 15 rurociągu (przy autostradzie A1) w kierunku Boronowa.

Po robotach ziemnych teren wróci do pierwotnej formy

Po zakończeniu robót budowlano-montażowych oraz przeprowadzeniu prób rurociągu, nastąpi przywracanie stanu właściwego terenu, a wartościowa dla roślin gleba powróci na swoje miejsce.

Prace budowlane prowadzone są przez konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Agat S.A. z siedzibą w Koluszkach i ZRUG Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Inwestorem jest PERN S.A.

Grupa PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki naftowo-paliwowej. Łącznie Grupa zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych oraz posiada około 4,1 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową i około 2,1 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto