Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont cząstkowy ulicy Droniowickiej w Lublińcu. Radni powiatowi apelowali o remont także w gminie Koszęcin

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ruszył remont cząstkowy ulicy Droniowickiej w Lublińcu. Radni powiatowi apelują
Ruszył remont cząstkowy ulicy Droniowickiej w Lublińcu. Radni powiatowi apelują arc czytelniczka NM
Rozpoczął się zapowiadany remont cząstkowy ulicy Droniowickiej w Lublińcu. Jednocześnie radni Powiatu Lublinieckiego z PiS-u: Jerzy Orszulak i Julian Werner zaapelowali do władz powiatowych i wojewódzkich o gruntowny remont ulicy Droniowickiej w Lublińcu oraz ulicy Podlesie w gminie Koszęcin.

Drogi w powiecie lublinieckim po zimie niestety, jak co roku, wymagają doraźnych, ale i nawet gruntownych remontów. Pierwsze prace już się zaczęły. Do apelów mieszkańców o łatanie dziur przyłączyli się powiatowi radni. Wcześniej, w styczniu, o remont drogi do władz powiatu apelował z kolei radny miejski Adam Richter.

Jak przypomina w piśmie do marszałka województwa śląskiego radny Julian Werner, od 1 czerwca 2023 roku ulica Droniowicka stanowi objazd dla drogi wojewódzkiej 906 w Lublińcu, czyli ul. Powstańców Śląskich, w związku z budową w tym rejonie nowego wiaduktu.

- Taka organizacja ruchu wpłynęła na gwałtowny wzrost ilości pojazdów na ulicach Droniowickiej i Droniowiczki. W ślad za tym poszła intensywna eksploatacja nawierzchni drogi. Obecnie na ponad trzykilometrowym odcinku stwierdza się znaczne ubytki w nawierzchni - zwiększa to poziom zagrożenia dla użytkowników drogi oraz wzrasta ryzyko uszkodzeń pojazdów - zauważył rady Werner.

Kilka dni wcześniej, bo 9 lutego, Powiat Lubliniecki poinformował, że przystępuje do napraw najbardziej uszkodzonych odcinków nawierzchni ul. Droniowickiej.

- Są to naprawy cząstkowe, remont całkowity tego odcinka drogi przewidziany jest po zakończeniu przebudowy wiaduktu - poinformowało Starostwo Powiatowe w Lublińcu.

Zdaniem radnego Wernera uzupełnienie ubytków będzie miało jednak skutek tymczasowy. - Kwestią czasu jest wystąpienie kolejnych uszkodzeń, zwłaszcza, że termin oddania do użytku wiaduktu w ciągu drogi wojewódzkiej 906 wyznaczono dopiero na koniec lutego 2025 roku. Partycypowanie Województwa w kosztach przebudowy odcinka, planowanej po zakończeniu budowy wiaduktu, wydaje się wręcz operacją pożądaną, ponieważ nadmiernie eksploatowany objazd na drodze powiatowej ułatwia realizację inwestycji na drodze wojewódzkiej. Ważnym czynnikiem jest znaczna długość przedmiotowego odcinka (duże koszty przebudowy), duża gęstość zaludnienia w tym rejonie czy obecność placówek edukacyjnych przy ul. Droniowickiej. Nie wykluczone również, że część kierowców będzie korzystać z tego odcinka nawet po uruchomieniu wiaduktu, upatrując w tym skuteczniejszej przeprawy niż centrum Lublińca - co wpłynie na utrzymanie znacznego przepływu pojazdów - zaapelował do marszałka radny Julian Werner.

Radny Werner prosi także władze wojewódzkie o zarządzenie wizji lokalnej na ulicach Droniowickiej i Droniowiczki.

- Chcemy także remontu ulicy Podlesie w gminie Koszęcin. Jest ona zdewastowana i nie nadaje się do użytku - zaapelował także radny Jerzy Orszulak.

Także władze Lublińca i powiatu zapowiedziały już wspólne starania o środki zewnętrzne na remont ulicy Droniowickiej. - W ostatnich rozmowach zarówno ze starostą, jak i wicestarostą zostało uzgodnione, że będzie wykonana dokumentacja techniczna i wspólnie będziemy aplikować o środki zewnętrzne, żeby zmodernizować tę ulicę w ciągu roku lub dwóch lat - zapowiedział burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto