MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy w powiecie lublinieckim blokowali drogi krajowe. Przywieźli trumnę - zobacz ZDJĘCIA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Rolnicy blokują drogi krajowe w powiecie. Przywieźli trumnę
Rolnicy blokują drogi krajowe w powiecie. Przywieźli trumnę arc
Lublinieccy rolnicy protestują przeciwko Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu napływowi towarów z Ukrainy. Ponownie wyjechali na drogi powiatu, blokując skrzyżowanie Drogi Krajowej nr 46 z Drogą Krajową nr 11 oraz Drogę Wojewódzką nr 789. W środę, 20 marca, protestujący rolnicy okazali swoje niezadowolenie z polityki rolnej Unii Europejskiej, Zielonego Ładu oraz niekontrolowanego napływu towarów z Ukrainy.

Protesty rolników w Lublińcu

Rolnicy, regularnie wyjeżdżając na drogi powiatu lublinieckiego swoimi ciągnikami, manifestują sprzeciw wobec polityki rolnej Unii Europejskiej, czyli Zielonego Ładu, oraz niekontrolowanemu napływowi towarów z Ukrainy. Protestujący rolnicy przywieźli ze sobą symboliczną trumnę oraz plakaty z hasłami - "Polityka komisarzy rujnuje gospodarzy". Rolnicy zablokowali skrzyżowania DK46 i DK11, a także DW789.

- Władza to wszystkich smoli. Protestujemy dzisiaj, bo nie ma odzewu - mówił jeden z rolników. Zapytany, dlaczego mimo nawarstwiających się od lat problemów, wcześniej nie wyjeżdżali na ulice odpowiedział, że "słali pisma do lokalnych posłów". - Jest coraz to gorzej. Dlatego walczymy o nasze postulaty. Przepuszczamy co dwie godziny tiry, jak jest kolejka. Nie mamy innego wyjścia - dodał rolnik.

Protestujący u wojewody

Protesty rolników odbywają się nie tylko w Lublińcu, ale również w całym regionie - w Częstochowie, powiecie kłobuckim i w centrum aglomeracji śląskie. W Katowicach wojewoda Marek Wójcik wyszedł do rolników i podziękował im za pokojowy protest.

Wojewoda śląski, Marek Wójcik, przyznał, że to nie jest jego pierwszy kontakt z rolnikami. - Uczestniczyłem w proteście w Lublińcu i Częstochowie. Uczestniczyłem w spotkaniu z myśliwymi w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, brałem udział w spotkaniach z przedstawicielami rolników. Za każdym razem, wtedy kiedy dajecie mi swoje postulaty, przekazuje je do ministerstwa rolnictwa - mówił wojewoda śląski.

W trakcie rozmowy z wojewodą śląskim, rolnicy prosili go o ustosunkowanie się do pakietu inicjatyw politycznych Zielony Ład. Postulowali jednocześnie o zjednoczenie się wojewodów z terenu całego kraju w walce przeciwko zapisom europejskiej umowy.

Marek Wójcik, wojewoda śląski, zwrócił uwagę na zapowiedzi premiera Donalda Tuska. - Premier Donald Tusk w piątek ogłosił, że Zielony Ład będzie podlegał zmianom. Idą one w kierunku postulatów, które głosiliście państwo od początku protestu. Natomiast też nie mam złudzeń. Zielony Ład nie jest państwa jedynym postulatem, bo państwo wiecie o tym, że oprócz kwestii związanych z ugorowaniem, jest jeszcze bardzo poważna kwestia związana z opłacalnością produkcji rolnej - mówił Marek Wójcik.

Zmiany w polityce rolnej

Na koniec wojewoda śląski przybliżył tematykę wcześniejszych spotkań z rolnikami, podczas których pokazywali mu faktury na pszenicę z przełomu różnych lat. Jak twierdził, Zielony Ład jest problemem przyszłości, a teraz najistotniejszym jest ten dotyczący rynku zbytu produktów rolnych i ich cen. Następnie wojewoda odebrał zapisane postulaty, które zobowiązał się przekazać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tle tych wydarzeń, rolnicy z Lublińca i okolic kontynuują swoje protesty, domagając się zmian w polityce rolnej i większej uwagi ze strony rządu na problemy, z którymi się borykają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto