Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powiatu lublinieckiego znów wyjechali na drogi. Protest trwa

PC/PAP
Rolnicy z powiatu lublinieckiego znów wyjechali na drogi. Protest trwa
Rolnicy z powiatu lublinieckiego znów wyjechali na drogi. Protest trwa Info Express
Piątek 16 lutego był kolejnym dniem protestów rolników w wielu miejscach w kraju. Także w powiecie lublinieckim rolnicy wyjechali na lokalne drogi ciągnikami, by zaprotestować.

Protestujący rolnicy zgłaszają podczas protestów wiele postulatów, w tym dwa główne to: zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu oraz całkowitego zamknięcia naszej granicy z Ukrainą.

Rolnicy zwracają uwagę, że mamy do czynienia z ogromnym nadmiarem zbóż w Polsce. Dlatego według nich powinien zostać wstrzymany import produktów z Ukrainy i z innych kierunków.

- Protestujemy przeciwko przymusowemu ugorowaniu, ograniczeniu hodowli, ograniczeniom stosowania środków do produkcji rolnej, które to zaprowadzą do wygaszania polskich gospodarstw, uderzając nie tylko w rolników, ale i we wszystkich konsumentów. Protestujemy przeciwko drastycznym, nieustannym spadkom cen zbóż i mleka. Żądamy zablokowania napływ płodów rolnych i produktów spożywczych z Ukrainy i zrealizowania obietnicy o cenie 5 zł za litr paliwa - mówi jeden z protestujących rolników z województwa śląskiego.

Wiceminister Stefan Krajewski poinformował w piątek, że resort rolnictwa pracuje nad tym, aby zmodyfikować zapisy unijnego Zielonego Ładu.

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

W Czechach rolnicze protesty organizują dwa ugrupowania rolników. Ten nazywany nieoficjalnym lub obywatelskim zwołał na poniedziałek demonstracje w Pradze, gdzie traktory i inne maszyny rolnicze mają zablokować główne drogi wjazdowe na długości wielu kilometrów. Ruch ten domaga się zmiany europejskiej polityki rolnej oraz odrzucenia Europejskiego Zielonego Ładu, ograniczenia biurokracji. Sprzeciwia się też niekontrolowanemu importowi produktów z Ukrainy.

Z kolei rolnicy zrzeszeni w trzech głównych organizacjach rolniczych postanowili przyłączyć się do protestu stowarzyszeń z Polski, Słowacji, Węgier, Łotwy i Litwy, który ma się odbyć 22 lutego. Według ostatnich informacji ma on polegać na pikietowaniu niektórych przejść granicznych z Polską i ze Słowacją. Postulaty dotyczą głównie unijnej Wspólnej Politykę Rolnej oraz importu z Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto