Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie pomnika w Piasku z udziałem rodziny Augustyna Czornika

Aneta Kaczmarek
Odsłonięcie pomnika w Piasku
Odsłonięcie pomnika w Piasku Fot. Aneta Kaczmarek
Odsłonięcie pomnika w Piasku zgromadziło rodzinę Augustyna Czornika, mieszkańców, radnych i wszystkich, którzy dbają o to, by pamięć o tej ważne w historii miejscowości postaci nie zaginęła.

W bieżącym roku mija 93. rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. W obchody jubileuszu włączyło się również sołectwo Piasek w gminie Woźniki, gdzie to przed laty doszło do krwawych walk o tą miejscowość, pomiędzy powstańcami a siłami niemieckimi, podczas których obydwie strony utraciły kilku żołnierzy. W ubiegłym tygodniu miało miejsce odsłonięcie pomnika w Piasku, upamiętniającego postać Augustyna Czornika, który zginął w walkach w tej miejscowości.

Do dziś trwają spory na temat dokładnego czasu wybuchu walk w powiecie lublinieckim. Według dokumentów i relacji uczestników w przeddzień wybuchu powstania, 22 sierpnia 1920 roku Paweł Golaś, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na powiat lubliniecki, zwołał do Lubszy zebranie członków sztabu, na którym omówiono zakres i cele działań zbrojnych.

W dniu 23 sierpnia 1922 roku Lubsza była już w rękach powstańców. Do miejscowości tej przez cały dzień zewsząd ściągali zaprzysiężeni członkowie POW Górnego Śląska. Przybyli także śląscy harcerze przebywający na obozie w pobliskim Czarnym Lesie (parafia Lubsza), mieszczącym się w majątku hrabiego Kazimierza Niegolewskiego.

Wieczorem 23 sierpnia w pobliskim Młynku (przysiółek Lubszy) zebrało się około 150 powstańców. Tam też rozdano ukrytą w zabudowaniach gospodarczych broń oraz dokonano podziału sił powstańczych na dwie kompanie, które w trakcie działań zbrojnych zasilane były przez powstańców z innych miejscowości lublinieckiego powiatu.

Pierwsza kompania pod dowództwem Augustyna Rupika w noc z 23 na 24 sierpnia natarła przez Sulów na Woźniki. Druga kompania pod dowództwem Pawła Kłosoka zaatakowała Piasek. W trakcie walk o Piasek zginął Augustyn Czornik z Psar (ur. 16.07.1900 r.), a dwóch powstańców zostało rannych. Niemcy utracili w Piasku dwóch zabitych, lecz miejsce ich wiecznego spoczynku nie jest znane. Ciało Augustyna Czornika spoczęło pogrzebane na cmentarzu przy kościele św. Jakuba Starszego w Lubszy.

W okresie międzywojennym na ryneczku w Piasku miejscowa społeczność, według tradycji w miejscu śmierci Augustyna Czornika postawiła niewielkich rozmiarów marmurowy pomnik, upamiętniający tamte wydarzenia, a także fakt przyłączenia w 1922 roku Piasku do Rzeczypospolitej.

W 1939 roku, jeszcze przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Piasku za radą Franciszka Ulfika, ówczesnego sołtysa Piasku, pomnik rozebrano i ukryto, nie chcąc doprowadzić do jego zniszczenia, tak jak to później miało miejsce w sąsiedniej Lubszy, gdzie 3 września 1939 zniszczony został pomnik Józefa Lompy.

Po latach miejsce, w którym stał w Piasku pomnik zostało zniszczone i znalazło się pod przebiegającym szlakiem komunikacyjnym (rondo).

Rzeczony pomnik ocalony i przez lata przechowywany był przez nieżyjącego już dziś Kazimierza Obrembalskiego z Piasku, a następnie rodzinę Zyty i Leona Gorolów.

Obecnie po latach tenże zabytek będący nie tylko obiektem sztuki, lecz także świadectwem patriotycznej postawy, działaniem grupy ludzi dobrej woli oraz sołectwa Piasek, po niezbędnej renowacji powraca na swoje miejsce na ryneczku w Piasku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto