MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: Tragedia na poligonie! Dwóch żołnierzy nie żyje. Do wypadku doszło podczas ćwiczeń przy wysadzaniu trotylu

OPRAC.:
PAP
PAP
Pow. lubliniecki. Dramat na terenie dawnego 13. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Solarni. W wyniku ćwiczeń wysadzania trotylu, które miały miejsce w poniedziałek, zginęły dwie osoby. Informacje potwierdziło Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia ZOBACZ TUTAJ!

AKTUALIZACJA

Żołnierze z 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego, którzy zginęli, mieli po 36-lat. Byli żołnierzami zawodowymi w stopniach szeregowego i starszego kaprala.

Jak poinformował oficer prasowy tej jednostki major Arkadiusz Kustra - Były prowadzone zajęcia inżynieryjno-saperskie, które każdy nasz żołnierz przechodzi raz w roku. Na tych zajęciach doszło do wypadku” .

Obaj zmarli żołnierze byli z tego samego rocznika, mieli po 36 lat. Jak dodał rzecznik, jeden z żołnierzy służył od 16 lat, drugi – od dwóch lat.

Jednostka nie udziela dodatkowych informacji o okolicznościach wypadku. „W miejscu wypadku czynności prowadzą prokuratura i Żandarmeria Wojskowa” – powiedział mjr Kustra.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że wypadek będzie wyjaśniony, wnioski zostaną wyciągnięte, a jeśli zajdzie taka potrzeba – będą wyciągnięte też konsekwencje. Podkreślił, że bliscy zmarłych saperów zostali otoczeni opieką. Na miejsce pojechał dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski. Rodzinom zmarłych żołnierzy zostało udzielone wsparcie i pomoc psychologiczna. (PAP)

Wcześniej pisaliśmy...

W poniedziałek, przed godziną 11 na terenie dawnego 13. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Solarni doszło do tragicznego zdarzenia. Jak podano w informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podczas ćwiczeń wysadzania trotylu, doszło do eksplozji, w wyniku której poszkodowane zostały dwie osoby. Niestety, mimo natychmiastowej interwencji służb ratunkowych, zmarły one na miejscu.

Wszystkie okoliczności tragedii są teraz badane przez służby śledcze, które będą musiały odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznego finału.

Służby kryzysowe na miejscu zdarzenia

Po informacji o nieszczęściu na miejscu zdarzenia natychmiastowo pojawiły się służby ratunkowe. Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowym, działania zabezpieczał zastęp z ciężkim samochodem gaśniczym ze zbiornikiem na wodę z jednostki wojskowej w Lublińcu. Na miejsce przybyły również dwie karetki wojskowe, które jednak nie były wyposażone w lekarza.

Po przybyciu na miejsce zespołu ratowniczego z lekarzem stwierdzono zgon dwóch osób. Pomimo natychmiastowej reakcji służb ratunkowych nie udało się uratować poszkodowanych. O szczegółach i przyczynach tego tragicznego zdarzenia będzie decydować śledztwo.

Śmierć żołnierzy potwierdził w mediach społecznościowych Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

- Dziś w czasie wykonywania zadań służbowych w Solarni w powiecie lublinieckim zginęło dwóch saperów 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. W tych tragicznych chwilach nasze myśli i modlitwy są z Rodzinami żołnierzy. Rodziny są pod opieką wojska. Udzielane jest także wsparcie psychologiczne – napisał na X.

13. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej

Dawny 13. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, gdzie doszło do tragicznego zdarzenia, stacjonował w Lublińcu i był podległy dowódcy 1 Śląskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Jednostka została rozformowana w 1998 roku. Mimo to, na jej terenie nadal odbywają się różnego typu ćwiczenia i szkolenia wojskowe.

Obecnie na miejscu prowadzone są czynności, które mają na celu wyjaśnienie, co doprowadziło do eksplozji. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną mogło być nieprawidłowe postępowanie podczas ćwiczeń z trotyłem. Jednak ostateczne ustalenia będą możliwe dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego dochodzenia na miejscu zdarzenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto