Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublińczanie uczcili pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lublińczanie uczcili pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej
Lublińczanie uczcili pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej arc lubliniecki.pl
W sobotę 29 stycznia środowiska Mniejszości Niemieckiej, Związku Górnośląskiego, Ruchu Autonomii Śląska i mieszkańcy powiatu lublinieckiego uczcili 77. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.

Obchody upamiętnienia ofiar Tragedii Gónośląskiej w Lublińcu rozpoczęła msza święta w kościele Świętego Krzyża, którą celebrował ks. proboszcz Bronisław Jakubiszyn. Następnie uczestnicy udali się pod tablicę pamiątkową, poświęconą ofiarom Tragedii Górnośląskiej na Ziemi Lublinieckiej, znajdująca się na terenie zakładu Lentex w Lublińcu. Złożono tutaj wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

- Od 2017 roku tablica upamiętnia autochtonicznych mieszkańców Lublińca i Ziemi Lublinieckiej, więzionych w przejściowym obozie pracy przymusowej, utworzonym od stycznia do lipca 1945 roku w halach i piwnicach lublinieckiej Przędzalni - „Śpineryji”, obecnie Zakłady „Lentex” S.A. – przypomina Marian Cyroń, jeden z inicjatorów corocznych uroczystości.

Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich, pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniem znacznej liczby Ślązaków.

źródło: lubliniecki.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto