Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. To już rok nowej "Halki". Jak zespołowi minął ten czas? Na pewno bardzo intensywnie!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. To już rok nowej "Halki". Jak zespołowi minął ten czas? Na pewno bardzo intensywnie!
Lubliniec. To już rok nowej "Halki". Jak zespołowi minął ten czas? Na pewno bardzo intensywnie! arc Halka
Rok 2023 dla Zespołu Pieśni i Tańca ,,Halka’’ był wyjątkowy i pracowity. Grupa wznowiła swoją działalność pod skrzydłami Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu. Prowadzone działania zaowocowały udanymi występami oraz projektami. ZPiT ,,Halka’’ został doceniony przez burmistrza Lublińca Edwarda Maniurę, otrzymał zaszczytny tytuł Ambasadora Miasta 2024.

W ubiegłym roku 6 lutego odbyło się pierwsze spotkanie, które równocześnie było pierwszą próbą po kilku miesiącach przerwy w życiu artystycznym Zespołu. ,,Halka’’ jako jedna z sekcji działających w MDK, rozpoczęła przygotowania do koncertu jubileuszowego z okazji 75-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”.

- Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’ pełni rolę animatora życia kulturalnego w Lublińcu, pielęgnuje tradycje muzyczne folkloru śląskiego oraz innych regionów. Promuje tym samym miasto na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Niech przyznanie zaszczytnego tytułu ,,Ambasadora Miasta Lublińca będzie motywacją do dalszego rozwoju - mówi Paulina Wojtulek z MDK w Lublińcu.

Podczas Dni Otwartych Sekcji MDK Lubliniec Zespół zaprezentował swoją ofertę dla najmłodszych. W kwietniu odbyła się mała forma koncertowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kochcicach. Również w kwietniu Zespół pojawił się w Niepublicznym Przedszkolu ,,Kolorowa sowa” w Lublińcu. W obydwu placówkach obchodzony był ,,Dzień Śląski”. Poprowadzone zostały warsztaty dla uczniów i przedszkolaków. To nie jedyne działania edukacyjne Zespołu, kolejną aktywnością były warsztaty taneczne i edukacji regionalnej dla Przedszkoli Miejskich w których wzięło udział ponad 300 uczestników. W 2024 roku „Halka” kontynuuje warsztaty dla kolejnych grup. Przez wakacje w 2023 Zespół nie dał o sobie zapomnieć i zaprosił dzieci i młodzież do siedziby na Stalmacha 12 w Lublińcu na dwutygodniowe spotkania pn. ,,Wakacje w Halce’’. W dniu 31 stycznia i 1 lutego 2024 roku organizowane były zajęcia ,,Ferie w Halce’’.

Z kolei 17 czerwca 2023 roku w sali widowiskowej MDK odbył się u Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Halka’’. Składał się on z najbardziej znanych utworów i tańców z 75 letniego dorobku Zespołu. Nie zabrakło suity śląskiej, przyśpiewek żywieckich, tańców rzeszowskich oraz cieszyńskich w wykonaniu chóru, grupy oldboyów oraz grupy młodzieżowej. Miła niespodzianką dla widzów był udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 i Miejskiego Przedszkola nr 7 z Lublińca. Zaprezentowali oni tańce Beskidu Śląskiego. Do wspólnego świętowania zaproszono Agnieszkę Raj-Kubat, reżyser Teatru Po Pracy wraz z aktorami. Nad częścią muzyczną czuwał Michał Kościelny oraz Karolina Wieczorek. Za przygotowanie taneczne, koncepcję i scenariusz odpowiedzialny był Krystian Olszowski.

Nie zabrakło również współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Lublińcu, członkowie Zespołu wzięli udział w sesji zdjęciowej w ramach warsztatów fotograficznych, zaprezentowali się podczas koncertu oraz pokazu mody połączonego z przygotowaną na tę okazję prelekcją nt. strojów ludowych w ramach Nocy Bibliotek. W ,,Lubitece’’ można było również podziwiać stroje ludowe z garderoby „Halki”.

Ważne dla Zespołu jest dzielenie się doświadczeniami i rozwój grupy. We wrześniu w Pałacu rodu Tiele-Wincklerów w  Bytomiu-Miechowicach członkowie „Halki” mieli okazję na wspólne rozmowy podczas VII Święta Strojów Ludowych Górnego Śląska, a w październiku przeprowadzono nabór do Zespołu i rozpoczęto prace w czterech grupach: dwóch Dziecięcych, Reprezentacyjnej i Chórze.

„Halka” pojawiała się również w przestrzeni publicznej podczas wydarzeń ważnych dla miasta m.in. uroczystości z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu oraz podczas tradycyjnego odtańczenia Poloneza na Rynku Miejskim w Lublińcu. W listopadzie odbył się koncert Zespołu podczas XXII Sympozjum Diabetologicznego. 7 stycznia 2024 roku „Halka” zaprezentowała się w Koncercie Świąteczny „Hej kolęda”. Wystąpiły w nim wszystkie grupy. Za przygotowanie taneczne, koncepcję i scenariusz odpowiedzialny był Krystian Olszowski. Stefania Biela odpowiedzialna była za akompaniament na fortepianie oraz przygotowanie wokalne i muzyczne Grup Dziecięcych i Grupy Reprezentacyjnej. Piotr Mazur przygotował wokalnie chór oraz odpowiedzialny był za opracowanie muzyczne kolęd, podczas koncertu zagrał na akordeonie. Ostatnio można było zobaczyć Zespół podczas odbywającego się w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto