Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Komandosi z JWK szkolili się na śmigłowcach. Żołnierze schodzili na linach z zawieszonego na wysokości helikoptera

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. Komandosi z JWK szkolili się na śmigłowcach
Lubliniec. Komandosi z JWK szkolili się na śmigłowcach Daniel Dmitriew
W ostatnim czasie żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów, w tym przyszli operatorzy z Kursu Szkolenia Bazowego, uczestniczyli w szkoleniu z zakresu stosowania technik linowych z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17.

Takie szkolenia wyglądają dość spektakularnie i przeprowadzane są cyklicznie, żeby nasze wojska miały wytrenowany każdy element lotu helikopterem i zejścia na ziemię. W szczególności, jak informują lublinieccy komandosi, szkolenie przygotowywało żołnierzy – operatorów do współdziałania ze śmigłowcem w zakresie desantowania się za pomocą liny fast rope, liny zespołowej oraz liny osobistej i posługiwania się wszelkimi przyrządami zjazdowymi.

Żołnierze zostali przeszkoleni z technik desantowania sposobami linowymi w przypadku braku możliwości lądowania śmigłowca. Zostali zapoznani z różnymi technikami podjęcia, m.in. z wykorzystaniem dedykowanych zestawów linowych.

Do praktycznej części szkolenia wykorzystywane były śmigłowce z Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych (PJOS) z Powidza Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnychoraz z 222. Dywizjonu Śmigłowców z Sił Powietrznych Republiki Czeskiej SPVV/Cz.Forces
Współpraca z sojusznikami z Czech związana była z wymianą doświadczeń oraz porównania naszych i sojuszniczych procedur działania z zakresu stosowania technik linowych z pokładu statku powietrznego.

- Chcę podziękować mieszkańcom Lublińca oraz okolicznych miejscowości za wyrozumiałość, w związku z hałasem jaki towarzyszy szkoleniu z wykorzystaniem śmigłowców. Szkolimy się przecież po to, by chronić nasze społeczeństwo wtedy, kiedy to obywatel potrzebował będzie pomocy - powiedział dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów płk Marcin Suszko.

Lublinieccy komandosi zachęcają do wstąpienia w szeregi wojska.

Historia JWK w Lublińcu

Sformowany 8 maja 1964 na bazie 26 Batalionu Dywersyjno-rozpoznawczego. Stacjonował w Dziwnowie, w 1986 został przeniesiony do Lublińca. Oddział był elitarną jednostką przeznaczoną do działań specjalnych o charakterze dywersyjnym i rozpoznawczym na głębokim zapleczu przeciwnika. Batalion podlegał Zarządowi II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Żołnierze batalionu uczestniczyli w wielu międzynarodowych misjach pokojowych i stabilizacyjnych w Wietnamie Południowym, na Bliskim Wschodzie (Egipcie, Syrii, Iraku), Bałkanach i w Kambodży. 8 października 1993 na bazie batalionu rozpoczęto formowanie 1. Pułku Specjalnego – proces ten zakończono w roku 1994.

Formowanie pułku specjalnego rozpoczęto 8 października 1993 na bazie 1 Batalionu Szturmowego. Pierwszym dowódcą został płk dypl. Zbigniew Kwintal. Jednostka była przeznaczona do prowadzenia działań specjalnych m in.: rozpoznanie specjalne, działania niekonwencjonalne, akcje bezpośrednie, wsparcie militarne. W 1995 Decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymał wyróżniającą nazwę „Komandosów”. W tym samym roku jednostka otrzymała sztandar wojskowy, ufundowany przez społeczeństwo ziemi lublinieckiej. Żołnierze jednostki brali udział w operacjach wojskowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego na terenie państw: Afganistan, Czad, Irak, Kongo, Macedonia, Pakistan, Syria. W 2007 pułk wszedł w struktury nowego rodzaju wojsk – Wojsk Specjalnych. 1 października 2011 po przekształceniach strukturalnych oddział rozpoczął wykonywanie zadań jako Jednostka Wojskowa Komandosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto