Część nagrobków na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu zostanie odrestaurowana

Piotr Ciastek
Część nagrobków na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu zostanie odrestaurowanych
Część nagrobków na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu zostanie odrestaurowanych arc Anna Jonczyk-Drzymała
Poważnie nadszarpnięte zębem czasu nagrobki walczących we wrześniu 1939 roku z niemieckim najeźdźcą żołnierzy zostaną jeszcze w tym roku odrestaurowane. O zachowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń walczą lokalne środowiska patriotyczne i harcerskie.

Władze Lublińca poinformowały, że najpewniej jeszcze w tym roku zostanie odrestaurowanych 17 nagrobków żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, spoczywających na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu. Przedsięwzięcie ma być sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej, na wniosek lublinieckiego magistratu.

O sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie. W ubiegłym roku do władz miasta skierowano prośbę o działania zmierzające do renowacji Cmentarza Wojskowego. O modernizację upomnieli się przedstawiciele Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, tutejszej Parafii Wojskowej, Stowarzyszenia Lubliniecki.pl, radny powiatu Julian Werner oraz członkowie Stowarzyszenia “Rodzina Wojskowa” 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

Przypomnijmy, że na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. Stalmacha znajdują się dwa obiekty grobownictwa wojennego, ujęte w wykazie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, na renowację których gmina Lubliniec otrzymuje dotację. Jest to grób zbiorowy żołnierzy 74 GPP, Powstańców Śląskich i Partyzantów oraz mogiła zbiorowa wojenna żołnierzy Armii Czerwonej.

Kosztowna renowacja

W listopadzie 2020 roku miasto złożyło wniosek o pozyskanie 120 000,00 zł z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Groby i cmentarze wojenne w kraju 2021". Dofinansowanie miało zostać przeznaczone na remont około 70 mogił wojennych, renowację grobu zbiorowego Żołnierzy 74 GPP, Powstańców Śląskich oraz Partyzantów, a także renowację i konserwację drewnianego krzyża. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania opiewał na kwotę 150 000,00 zł, z czego wkład własny z budżetu Miasta miał wynieść 20 proc., czyli 30 000,00 zł.

- Wnioskowaliśmy wówczas o 120 tys. zł. ale niestety, mimo dobrej woli z naszej strony i deklaracji wkładu własnego w całe przedsięwzięcie, Minister Kultury odmówił przyznania środków na ten cel. Co ważne, Cmentarz Wojskowy choć leży na terenie Lublińca nie jest obiektem miejskim. Każdego roku otrzymujemy jedynie dotację od Wojewody Śląskiego na utrzymanie czterech grobów wojennych. Dwa z nich znajdują się na cmentarzu wojskowym i dwa na byłym cmentarzu psychiatrycznym. W 2019 i 2020 roku były to dotacje w wysokości zaledwie 600 zł, a w tym roku w wysokości 3 tys. zł - tłumaczy wiceburmistrz Lublińca, Anna-Jonczyk Drzymała.

Jednak dzięki środkom z IPN uda się zmodernizować część nagrobków. W tej właśnie sprawie w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim w Lublińcu odbyło się spotkanie wraz z wizją lokalną na terenie cmentarza. Zaplanowane prace mają się zakończyć do 31 października tego roku.

- Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje naszych planów podczas obchodów święta narodowego 11 Listopada zostanie odczytany Apel Poległych - zapowiada Anna Jonczyk-Drzymała.

W spotkaniu w sprawie renowacji 17 nagrobków uczestniczyli przedstawiciele IPN oddziału w Katowicach i w Częstochowie oraz pan Marian Berbesz przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74 GPP, który jest autorem m.in książki pt. „Cmentarz Wojskowy w Lublińcu". W książce w oparciu o fakty i dokumenty przedstawiona została historia tego miejsca.

Marian Berbesz urodził się 14 marca 1961 roku w Lublińcu. Autor kilkunastu wydawnictw poświęconych rodzinnemu miastu. W 2011 roku, wraz z Departamentem Obronności MON oraz Burmistrzem Miasta Lublińca, zorganizował wystawę w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie, poświęconej historii Lublińca oraz żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Odznaczony przez Prezydenta RP w 2012 roku Brązowym Krzyżem Zasługi. Ponadto odznaczony Medalem „Pro Memoria", „Pro Patria", Srebrną Odznaką „Zasłużony dla województwa Śląskiego", Srebrnym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej", Srebrnym Krzyżem Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Brązowym Medalem „ZaZasługi dla Obronności Kraju" i wieloma innymi. Pracuje nad kolejnymi publikacjami związanymi z historią miasta Lublińca. Kolejną publikacją będzie „Historia Komendy Placu Lubliniec – maj-czerwiec 1921 rok".

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie