Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd LZS spotkał się na posiedzeniu w lublinieckim Kokotku

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zarząd LZS spotkał się na posiedzeniu w lublinieckim Kokotku
Zarząd LZS spotkał się na posiedzeniu w lublinieckim Kokotku Staszek Koza
W piątek i w sobotę (8 i 9 października) odbywa się posiedzenie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Ośrodku Oblacka Przystań w Kokotku.

W posiedzeniu biorą udział działacze władz Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS: prezes Andrzej Sadlok, wiceprezesi Jacek Staniewski i Andrzej Wojtanowicz, członkowie Barbara Wanot, Andrzej Lacel, Stefan Ekiert, Henryk Malcher, Henryk Pasko, Czesław Żaczek, Ireneusz Chałat oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przy RW LZS Teresa Zarobkiewicz, którzy przybyli z Pszczyny, Raciborza, Lublińca, Michałkowic, Gilowic k. Żywca, Mykanowa k. Częstochowy, Zajączek k. Kłobucka, Puńcowej w pow. Cieszyńskim, Bestwiny w pow. Bielski, Niezdary w pow. Tarnogórskim.

Honorowym gościem zjazdu jest o. Tomasz Maniura OMI.

Zrzeszenie LZS w woj. śląskim skupia ponad 20 tys. członków w 400 klubach, w tym 340 klubów piłki nożnej oraz w 60 klubach m.in. takich dyscyplin jak narciarstwo, łucznictwo, siatkówka, kajaki, kolarstwo, podnoszenie ciężarów, szachy i curlingu.

Historia Śląskiego Zrzeszenia LZS

Tradycje chłopskiego sportu na ziemi śląskiej mają długą historię. Warto wspomnieć, że pod koniec XIX wieku na wsi śląskiej, a szczególnie w powiatach bytomskim, gliwickim, tarnogórskim, lubienieckim, pszczyńskim, rybnickim i kłobuckim powstawały Towarzystwa Gimnastyczne Sokół, zaś z początkiem XX wieku pierwsze wiejskie kluby sportowe. Niektóre, jak w Suchej Górze lub w Słupnej koło Mysłowic miały nawet kilka sekcji, brały udział w pierwszych rozgrywkach piłkarskich. W okresie okupacji wyginął kwiat zawodników spod zielonego sztandaru, wielu rozpierzchło się po świecie.

Pierwsze LZS po wojnie powstały w roku 1946. Były to kluby: Orzeł Bobrowniki, LZS Barania Wisła, Czarni Sucha Góra, Orkan Dąbrówka Wielka, LZS Błeszno, Mykanów, Rudno, Rudzienice, Myszków, Czernica. Organizowały różnego rodzaju rozgrywki, turnieje i imprezy sportowe. Najpopularniejsze były mecze piłki nożnej i piłki siatkowej. Inne popularne dyscypliny to tenis stołowy, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, kolarstwo i zapasy. W miarę upływu czasu śląscy elezetesiacy zaczęli odnosić pierwsze sukcesy na szczeblu wojewódzkim i krajowym. W roku 1947/48 najlepszych narciarzy na Śląsku miał LZS Barania. Zawodnicy tego klubu zdobyli mistrzostwo Polski. Na skoczniach królował Antoni Wieczorek, nie ustępowali mu inni skoczkowie: Antoni Łaciak, Kocjan, Kawulok czy Józef Przybyła. Wiele medali przyniosło LZS saneczkarstwo (Mieczysław Pawełkiewicz, Edward Fender, Stanisław Paczka), kolarstwo (Bogusław Fornalczyk, Józef Gawliczek) czy gimnastyka artystyczna (Kożdoń, Machela). Swoją bogatą karierę zaczęli w LZS ciężarowcy – Marek Gołąb, Marian Zieliński, Ryguła. W latach późniejszych wzrastała liczba członków (np. w 1962 roku było ich nieco ponad 12 tysięcy, w 1969 – ponad 33 tysiące, potem nastąpił spadek, szczególnie w latach 80. – 1985 – ponad 18 800), ilość uprawianych dyscyplin (szachy, warcaby, boks, kajakarstwo, piłka ręczna, hokej na trawie czy łucznictwo). Zawsze jednak najwięcej było sekcji piłkarskich.
Poczynając od 1957 roku chlubę śląskiemu LZS zaczęli przynosić zawodnicy i zawodniczki uprawiający akrobatykę sportową, takie kluby jak LZS Orzesze, LZS Cieszyn, LZS Mnich, LZS Pszczyna, a od 1974 roku LKS Kłos Olkusz (ostatni medal seniorski dla tego klubu zdobyły w trójkach Barbara Gregorska, Justyna Krawczyk, Monika Urbańczyk) pochwalić się mogą tytułami mistrzów Polski juniorów i seniorów.

Bez obiektów sportowych – boisk, hal, stadionów, czyli bazy, niemożliwa jest jakakolwiek działalność sportowa. Dotyczy to także sportu wiejskiego. Szczególną rolę w aktywizacji społeczeństwa wiejskiego w zakresie budownictwa sportowego spełnił prowadzony od 1962 roku konkurs pn. ,,Boisko w każdej wsi – Ośrodek Sportu i Rekreacji w każdej gminie” prowadzony przez redakcję ,,Gromady-Rolnika Polskiego” i Radę Główną LZS – to w latach 60, 70 i 80 XX w. powstało na wsi najwięcej boisk, które funkcjonują do dziś.

Do działania rzesze członków LZS, organizujących masowe zawody sportowe, mobilizowało także wewnętrzne współzawodnictwo na najlepszą Radę Gminną, Powiatową, o najlepszy LZS w szkołach rolniczych czy spółdzielczych, a także o sportowy znak jakości ,,Omega”.

W minionym 70-leciu na terenie Śląska zorganizowano we wsiach, gminach i powiatach setki tysięcy zawodów i imprez sportowych. Członkowie uczestniczyli w licznych ogólnopolskich akcjach sportowych inicjowanych przez Radę Główną LZS, takich jak: My się zimy nie boimy, Konkurs Siłacza Wiejskiego, Masowy Turniej Siatkówki o Puchar ,,Dziennika Ludowego”, Złoty Krążek, Złote Koło czy Turniej Szachowy o ,,Złotą Wieżę” oraz ,,Piłkarska Kadra Czeka”. Działalność ogniw LZS i klubów była i jest możliwa dzięki ogromnej rzeszy działaczy i wspaniałych trenerów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarząd LZS spotkał się na posiedzeniu w lublinieckim Kokotku - Lubliniec Nasze Miasto

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto