Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami bieg "O Nóż Komandosa" 2023 w Lublińcu - ZDJĘCIA. Zawodnicy wystartowali w pełnym umundurowaniu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
SPORT. Ponad 800 zawodniczek i zawodników wzięło udział w 27. Biegu Przełajowym "O Nóż Komandosa" w Lublińcu. W zawodach uczestniczą służby mundurowe - wśród nich między innymi żołnierze, policjanci, strażacy i straż graniczna. Co istotne, wszyscy startujący mają na sobie pełne umundurowanie polowe bądź ćwiczebne.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Bieg Przełajowy "O Nóż Komandosa" 2023 w Lublińcu - ZDJĘCIA

Startujący w biegu są żołnierzami, pracownikami lub funkcjonariuszami służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie. Na starcie rokrocznie stają więc przedstawiciele wojska, policji, państwowej i ochotniej straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej i innych służb mundurowych. Są też zawodnicy zagraniczni reprezentujący służby mundurowe innych państw.

Co istotne, wszyscy startujący mają na sobie pełne umundurowanie polowe bądź ćwiczebne oraz buty o kroju wojskowym, specjalnym, taktycznym, oraz będącym na wyposażeniu różnych jednostek i oddziałów specjalnych.

W tym roku najszybciej 10-kilometrową trasę przebiegł Patryk Stypułkowski, reprezentujący RCI Gdynia. Jego czas to 00:38:27. Wśród kobiet najszybsza była Monika Stachowska z Reprezentacji Polskiej Policji z czasem - 00:44:51.

Pełne wyniki na stronie - https://www.zmierzymyczas.pl/wyniki.html

Święto komandosów

Przy tej okazji warto wspomnieć, że na 8 października przypada Święto Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca – najstarszej tego typu formacji w Polsce. Ustanowienie dorocznego święta w tym dniu reguluje decyzja nr 132/MON Ministra Obrony Narodowej z 28 sierpnia 2019 roku. Wcześniej święto obchodzone było w dniu 5 października.

Jednostka Wojskowa 4101 jest najstarszą jednostką wojskową polskich komandosów. Działa w czasie pokoju, kryzysu i wojny, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Posiada potencjał do prowadzenia działań w środowisku lądowym, wód śródlądowych i z powietrza.

Wykonuje działania specjalne, takie jak: rozpoznanie specjalne, akcja bezpośrednia np. walka w przestrzeniach zamkniętych, działania rajdowe, działania podjazdowe, wsparcie militarne, wsparcie walki partyzanckiej i jej zwalczanie, atak i rozpoznanie przy użyciu płetwonurków bojowych na wodach śródlądowych czy odbijanie zakładników. To również przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej, itp.

Żołnierze mają umiejętności taktycznego ratownictwa medycznego, wspinaczki i alpinizmu podziemnego. W taktyce posługują się także zjazdem. Oddział zasila wielu specjalistów. Wojskowi używają psów służbowych.

Dorobek Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca to udział w wielu misjach i działaniach przeprowadzonych, m.in. w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w wielu zakątkach świata – Kongo, Syria, Kambodża, Macedonia, Pakistan, Irak, Afganistan, Ukraina. Lublinieccy komandosi biorą również udział w regularnych ćwiczeniach międzynarodowych.

Z doświadczenia i wsparcia JWK skorzystała m.in. jednostka antyterrorystyczna “Kompania Odpowiedzi” Prowincji Ghazni Afgańskiej Policji Krajowej, wyszkolona przez specjalistów z Lublińca.

Za nami bieg "O Nóż Komandosa" 2023 w Lublińcu - ZDJĘCIA. Za...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto