Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrzesień 1939 roku "obrona Lublińca" - spotkanie z historykiem

OPRAC.: PC
W czwartek 2 grudnia w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbył się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice nt. Małe Termopile. Bój 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty pod Lublińcem 1 IX 1939.

Spotkanie z historykiem IPN na temat "obrony Lublińca"

Jak przypomniano podczas spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN, bój stoczony 1 września 1939 roku przez 74 Górnośląski Pułk Piechoty w ramach działań Oddziału Wydzielonego "Lubliniec", a zwłaszcza obrona pozycji opóźniającej „Lubliniec” przez I batalion mjr. Józefa Pelca, wyróżnia się – również pod kątem strat przeciwnika – spośród innych bojów i potyczek stoczonych 1 września przez jednostki Wojska Polskiego przeciwko siłom niemieckiej 10. Armii, a także na ogólnym tle zmagań toczonych tego dnia na innych odcinkach frontu.

Obrona pozycji „Lubliniec”, często potocznie zwana także „obroną Lublińca”, stanowi sztandarowy przykład poświęcenia i heroizmu wykazanego przez żołnierza polskiego w obronie zagrożonej Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Jest to bój, za który zarówno dowódca - mjr Pelc, jak i dowodzona przez niego jednostka, już 1 września 1939 roku zostali przedstawieni do odznaczenia Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Bój, który jako Das Gefecht bei Lublinitz znalazł się na oficjalnej liście bitew armii niemieckiej stoczonych podczas kampanii w Polsce w 1939 roku – Schlacht und Gefechtsbezeichnungen des Feldzuges in Polen – wydanej przez niemieckie Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych w Berlinie w styczniu 1940 roku.

Zaprezentowano replikę karabinu

Obok zapoznania się z wieloma nieznanymi faktami, uczestnicy spotkania mogli zobaczyć archiwalne fotografie dokumentujące działania wojenne pod Lublińcem.

Dodatkową atrakcją była prezentacja repliki polskiego ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30 czyli podstawowej ciężkiej broni maszynowej Wojska Polskiego w 1939 roku.

Było to czwarte spotkanie z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto