Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym w Lublińcu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym w Lublińcu
Sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym w Lublińcu arc Powiat Lubliniecki
Kwestie pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także zabezpieczenia dla nich pomocy medycznej i zakwaterowania zostały poruszone podczas wtorkowego spotkania w lublinieckim starostwie.

W związku z sytuacją w Ukrainie, 1 marca, starosta lubliniecki Joachim Smyła zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego. Omawiano organizację doraźnych miejsc zakwaterowania ludności uchodźczej z Ukrainy, a dokładnie, gdzie ich przyjmować i gdzie kwaterować. Rozmawiano też o akcjach pomocowych, przekazywaniu darów dla Ukrainy. Poruszono też tematy zabezpieczenia medycznego i omawiano zasady przyjmowania uchodźców do polskich szkół.

Starostwo organizuje obiekty, w których zapewnione będzie zakwaterowanie, wyżywienie i pomoc psychologiczna dla uchodźców. Ukraińcy oprócz prywatnych kwater będą lokowani w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w lublinieckim Kokotku, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Pawełki w Kochanowicach oraz w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Koszęcinie.

– Codziennie uczestniczymy w wideokonferencjach organizowanych przez Wojewodę Śląskiego. Stopniowo dopracowujemy szczegóły wiążące się z przyjęciem obywateli Ukrainy, m.in. w kwestii wyżywienia, zapewnienia opieki zdrowotnej i psychologicznej czy realizacji działań wynikających z Ustawy o dostępie do edukacji dla cudzoziemców; Powiat będzie zawierał umowy z poszczególnymi gminami w zakresie rozdzielania środków finansowych przeznaczonych na opiekę udzielaną uchodźcom. Środki te będą pochodzić z budżetu województwa – zapowiedział Wicestarosta Lubliniecki Tadeusz Konina w rozmowie z portalem lubliniecki.pl.

Jak ustalił portal, kwota przeznaczona na jedną osobę przebywającą w ośrodku dla uchodźców nie jest jeszcze ostatecznie znana. Wstępnie mówi się o około 120 złotych za dobę. Na chwilę obecną dofinansowania nie będą obejmować osób, które zdecydują się na indywidualne przyjęcie uchodźców w swoich domach.

W spotkaniu uczestniczyły władze powiatu, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu lublinieckiego oraz przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu, Państwowego Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu oraz Składnicy Agencji Rezerw Strategicznych w Lublińcu.

Spotkanie zakończyło się minutą ciszy dla uczczenia ofiar wojny w Ukrainie. O ten gest poprosił wicestarosta Tadeusz Konina.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto