Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka pomoże niepełnosprawnym sięgnąć po sprawność

Aneta Kaczmarek
Niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia. Wciąż jednak tak bywa. Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka ma zamiar to zmienić. Na razie zacznie od siedmiu osób.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zameczka nie ustaje w łamaniu stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku udowodniło, że niepełnosprawni mogą z powodzeniem nurkować i wspinać się po skałkach. Tym razem będą ich uczyć obsługi komputera, a w konkretnie obróbki zdjęć i grafiki DTP, czyli projektowania m.in. logotypów, wizytówek, ulotek, plakatów itd. Wszystko to w ramach projektu "Sięgnąć po sprawność".

Wybór tematu nie jest przypadkowy i uzasadniać go raczej nie trzeba, bo każdy wie, jak ważna jest w dzisiejszych czasach umiejętność obsługi komputera.

- Społeczeństwo informacyjne dynamicznie się rozwija. Ci, którzy są na końcu, popadają w wykluczenie cyfrowe. Jeżeli już teraz nie zadbamy o umiejętności naszych mieszkańców, to oprócz wykluczenia cyfrowego, popadną też w wykluczenie finansowe - wyjaśnia Łukasz Wróbel ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zameczka. Oprócz tego, mieszkańcy DPS-u otrzymają coś więcej.

- Duży nacisk kładziemy na umiejętności tzw. miękkie. Mieszkańcy DPS-u żyją w zamkniętej instytucji, a każde wyjście poza ośrodek wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Nie potrafią też zarządzać czasem, bo w DPS-ie robią to za nich opiekunowie. Jeżeli nauczymy ich, jak zachowywać się poza Zameczkiem, będą bogatsi o nowe doświadczenia, które otworzy im drzwi do dalszego rozwoju - mówi Wróbel.

Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Mają w tym pomóc również zajęcia z autopromocji.

- Na rynku pracy trzeba walczyć. Oni otrzymają dwubiegunowy oręż. Jeżeli zdobędą wiedzę i umiejętności, to uwierzą, że są coś warci i mogą pracować nie tylko fizycznie, ale i umysłowo - mówi Wróbel.
Jego zdaniem, w pracach związanych z wykorzystaniem komputerów osoby niepełnosprawne mają nawet przewagę nad osobami w pełni sprawnymi.

- Człowiek w pracy biurowej zwykle szybko się nudzi, bo w zasadzie przez cały dzień wykonuje podobne czynności. Osoby niepełnosprawne nie potrzebują urozmaiceń, są bardzo dokładne i jeżeli otrzymają konkretne zadanie, to konsekwentnie je realizują. Wynika to z faktu, że są przyzwyczajone do zadaniowego trybu pracy - wyjaśnia Wróbel.

Stowarzyszenie poszukuje szkoleniowców, którzy mają kwalifikacje w pracy z niepełnosprawnymi, bo celem projektu jest nie samo uczenie, ale nauczenie pracy z komputerem.

- Chcemy przełamać stereotyp, że osoba niepełnosprawna umysłowo nadaje się jedynie do pracy w fizycznej. To są osoby, które mają potencjał i wielką chęć do pracy, w której mogą być doskonałe - przekonuje Wróbel.

Warunki i plany
Projekt skierowany jest do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Zameczek w Lublińcu - osób niepełnosprawnych, nieaktywnych zawodowo. Rekrutacja trwa do 3 lutego. Uczestnicy projektu wezmą udział w szkoleniach komputerowych z zakresu zachowania się w sytuacji pracy, organizacji pracy i zarządzania sobą w czasie, a także szkoleniach z zakresu autopromocji i radzenia sobie ze stresem. Podsumowaniem zajęć będzie egzamin. Po jego zaliczeniu uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności. Oprócz grafiki DTP oraz obróbki zdjęć, kursanci poznają także podstawy Worda i Excela - programów najczęściej wykorzysty-wanych w pracy biurowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto