Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawomocny wyrok dla seryjnego podpalacza z Lisowa

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sąd Okręgowy w Częstochowie zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Lublińcu z 17 sierpnia 2023 roku dotyczący Radosława J. oskarżonego o dokonanie podpaleń na terenie miejscowości Lisów w Gminie Herby.

Sąd Okręgowy w Częstochowie nie tylko zmienił zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Lublińcu, ale i orzekł wobec 24-latka nową karę łączną w wymiarze czterech lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok ten jest prawomocny.

Przypomnijmy, że mężczyzna został zatrzymany w listopadzie 2021 roku w związku z serią podpaleń, które miały miejsce w Lisowie i w pobliskiej Piłce. Sprawcę zatrzymano po tym, jak podpalił drzwi do budynku gospodarczego. Straty oszacowano na 20 tysięcy zł.

Śledczy połączyli zatrzymanie z wcześniejszymi podpaleniami, do których doszło w Lisowie i okolicach w ostatnich miesiącach. Najpoważniejszym z nich był pożar stolarni, do którego doszło 8 kwietnia 2021 roku na ulicy Poprzecznej w Lisowie.

- Zgłoszenie otrzymaliśmy o 3.24. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że płonie dwukondygnacyjna stolarnia około 10 m na 20 m. Podano około 10 prądów gaśniczych w natarciu na palący się obiekt. Wewnątrz było bardzo dużo materiałów łatwopalnych w postaci gotowych produktów lub półproduktów - mówił wtedy o akcji st. kpt. Wojciech Kwapień z KP PSP w Lublińcu.

W kulminacyjnym momencie akcji gaśniczej na miejscu działało 16 zastępów straży pożarnej, do tego grupy operacyjne z Lublińca i z Katowic. Wśród jednostek gaszących ten pożar były zastępy z Częstochowy, Lublińca i OSP z powiatu lublinieckiego. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał.

Nie był to pierwszy, ani ostatni pożar, którego sprawcą był wtedy jeszcze 22-latek. Mężczyzna w następnych miesiącach podpalał jeszcze pojemniki na śmieci w Lisowie (straty 1000 zł) oraz paśnik dla zwierząt w Piłce (straty 2000 zł). W listopadzie podpalił budynek gospodarczy w Lisowie - tu straty sięgały 20 tysięcy zł. Po tym zdarzeniu mężczyzna został zatrzymany. Sprawca przyznał się do zarzucanych mu czynów, a podczas przesłuchania dodał, że w 2019 roku podpalił również szopkę bożonarodzeniową przed kościołem w Lisowie.

Najpoważniejszy zarzut postawiono podejrzanemu w związku z pożarem stolarni. Zarzut dotyczył sprowadzenia zagrożenia w postaci pożaru, który zagrażał mieniu w wielkich rozmiarach. Szkody spowodowane pożarem wyniosły około 1 miliona złotych. Podejrzanemu groziło do 10 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna został przebadany przez psychiatrów. Uznali oni, że w momencie popełniania czynu był poczytalny, ale wykazuje zamiłowanie do płomieni, co nosi znamiona piromanii.

22-latek przed sądem odpowiadał z wolnej stopy. Mężczyznę początkowo aresztowano na 2 miesiące, ale po tym czasie sąd w Lublińcu zdecydował się wypuścić go na wolność po wpłaceniu 20 tysięcy zł poręczenia majątkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto