Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posprzątają cmentarz wojskowy w Lublińcu. Pochowano tu m.in. ofiary zbrodni niemieckich z czasów II wojny

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Cmentarz w 2020 roku
Cmentarz w 2020 roku arc lubliniecki.pl
Cmentarz wojskowy w Lublińcu zostanie wkrótce posprzątany. To inicjatywy przedstawicieli mieszkańców.

Stan cmentarza wojskowego w Lublińcu nie jest najlepszy. Środki, które przeznaczane są na jego pielęgnację nie są duże, co niestety widać przyglądając się temu miejscu. Obecnie prace pielęgnacyjne prowadzi firma, realizująca zlecenie miasta (koszenie obszarów trawiastych, plewienie nagrobków, czyszczenie pomnika Virtuti Militari). Mieszkańcy postanowili jednak zintensyfikować działania i wzięli sprawy w swoje ręce.

Jak poinformował radny powiatu lublinieckiego, Julian Werner, pomyślnie zakończyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, reprezentantami: Starostwa Powiatowego, Ochotniczej Straży Pożarnej, Hufca ZHP Lubliniec, Parafii Wojskowej oraz mieszkańcami, w sprawie inicjatywy podjęcia prac pielęgnacyjnych na terenie Cmentarza Wojskowego w Lublińcu.

Jak wynika z ustaleń po spotkaniu, pod koniec września (sobota 26 września) wspomniane organizacje oraz chętni mieszkańcy podejmą się wspólnych prac pielęgnacyjnych. W kolejnych miesiącach (za wyjątkiem zimy) mogą one być kontynuowane naprzemiennie ze zleceniobiorcą, co pozwoli na regularne utrzymanie terenu.

- W związku z wrześniowym porządkowaniem cmentarza, miasto zapewni pojemniki na gromadzenie i późniejszy wywóz usuniętej zieleni Jednocześnie Miasto zobowiązało się do przeprowadzenia inwentaryzacji cmentarza i oszacowania kosztów gruntownej renowacji obiektu - umożliwi to aplikowanie o dofinansowanie na realizację tego zadania. Proces ten wymagać będzie czasu, ale wydaje się kluczową procedurą w zakresie wzmocnienia estetyki cmentarza - informuje radny Julian Werner.

Miasto wystąpi również do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o podanie wytycznych dotyczących właściwych sposobów odnawiania elementów murowanych (krzyży i tablic). W zależności od zaleceń WKZ oraz ewentualnych kosztów, podjęte zostaną konkretne decyzje, co do renowacji tych elementów nekropolii.

W międzyczasie inicjatorzy akcji uzyskali pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego odnośnie wymogów sanitarnych jakie należy zachować w trakcie prac.

Cmentarz wojskowy

W roku 1913 w Lublińcu wzniesione zostały koszary, w których Niemcy ulokowali garnizon wojskowy. Obok koszar założony został cmentarz, na którym początkowo chowano żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej, a potem powstańców śląskich.

W okresie międzywojennym jest to miejsce pochówku żołnierzy polskich stacjonujących w koszarach i ich rodzin. Na początku wojny we wrześniu 1939 r. pochowani zostali tutaj żołnierze 74 Pułku Piechoty wraz ze swoim dowódcą ppłk. Stanisławem Wilimowskim, a w styczniu 1945 r. na cmentarzu chowano żołnierzy sowieckich i niemieckich.

W roku 1983 na cmentarzu postawiono tu pomnik poświęcony tym, którzy w latach 1919 – 1945 walczyli o powrót do Polski tej części Śląska oraz walczących z hitlerowskim najeźdźcą. Są to dwa bloki skalne, jeden z wizerunkiem orderu wojennego Virtuti Militari i drugi z wizerunkiem krzyża i datami 1921 – 1939 i 1945. Poniżej tablice inskrypcyjne. Na początku cmentarza znajdują się tablice z nazwiskami poległych polskich żołnierzy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posprzątają cmentarz wojskowy w Lublińcu. Pochowano tu m.in. ofiary zbrodni niemieckich z czasów II wojny - Lubliniec Nasze Miasto

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto