Nie milkną echa wycinki lasu w Kokotku, a nadciąga kolejna w Koszęcinie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Nie milkną echa wycinki lasu w Kokotku, a nadciąga kolejna w Koszęcinie arc/Miasto Lubliniec/Nadleśnictwo Koszęcin
Mieszkańcy Kokotka i całego Lublińca zbierali podpisy pod trzema petycjami w sprawie wycinki lasu w Kokotku. Udało się je przekazać adresatom. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Lublińcu temat będzie zapewne dyskutowany. Jednocześnie leśnicy powiadomili o kolejnych swoich planach.

Zbiórka podpisów pod petycją zakończona, ale walka o lublinieckie lasy trwa nadal. Przypomnijmy, że Nadleśnictwo Lubliniec dokonało na terenie wydmy w Kokotku wycinki lasu, która nie spodobała się mieszkańcom. Jak jednak poinformowało Nadleśnictwo, wszystko odbyło się zgodnie z prawem i planami dotyczącymi tego miejsca.

Jak zauważają inicjatorzy zbiórki podpisów z „Naszego Kokotka”, wycinkę zaplanowano już w 2017 r. w obecności i za wiedzą burmistrza, który jak inni włodarze powiatu, brał udział w technicznej naradzie dotyczącej tworzenia tzw. PUL-u, czyli 10-letniego planu urządzenia lasu. Wszystkie wycinki realizowane obecnie na terenie Kokotka, Leśnicy, Pustej Kuźnicy, Janiej Góry i w wielu innych miejscach powiatu, są wynikiem tegoż planu.

Burmistrz Lublińca prostuje swoje słowa

Burmistrz Lublińca wydał w związku ze sprawą kolejne oświadczenie, w którym wyjaśnił, że miasto faktycznie wbrew wcześniejszym stwierdzeniom, wiedziało o planowanej wycince, ale i tak nie mogło nic zrobić.

Publikujemy całość oświadczenia Edwarda Maniury:
„W związku z rozpoczęciem przez Nadleśnictwo Lubliniec wycinki drzew w lasach na terenie Kokotka, informujemy, że realizacja tych przedsięwzięć wynika z Planu Urządzenia Lasu na lata 2020 – 2029, opracowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, zaakceptowanego przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i następnie w dniu 01.10.2020 roku zatwierdzonego przez Ministra Środowiska Michała Wosia. Samorządy lokalne tj. miasta, gminy, powiaty uczestniczą w posiedzeniach Komisji Założeń Planu i w naradzie techniczno - gospodarczej i w tym zakresie chcę sprostować moje wcześniejsze oświadczenie. Należy również dodać, że organy miasta nie mają prawnego umocowania do przedstawiania opinii odnośnie ostatecznego kształtu opracowanego Planu Urządzenia Lasu.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, zaprosiłem Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubliniec na najbliższą sesję Rady Miejskiej, którą zwołuje Przewodniczący Rady Miejskiej oraz poinformowałem Nadleśniczego, że wystąpię z inicjatywą uchwałodawczą do Rady Miejskiej w Lublińcu w sprawie objęcia ochroną prawną w formie użytku ekologicznego obszaru lasu, na którym położone są wydmy piaskowe znajdujące się na terenie Kokotka. Celem ustanowienia na tym obszarze użytku ekologicznego będzie ochrona formy geologicznej wydm oraz lasu będącego miejscem występowania chronionych gatunków roślin oraz zwierząt - napisał burmistrz Lublińca.”

Sprawą zainteresował się także radny powiatu lublinieckiego Julian Werner, który podobnie jak inicjatorzy internetowej petycji, wystosował wniosek do Rady Miejskiej w Lublińcu w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego na terenie wydmy położonej pomiędzy Kokotkiem a Pustą Kuźnicą, na obszarze której prowadzona była intensywna wycinka drzew. Sprawa na pewno zostanie omówiona podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Lublińcu.

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, zaprosiłem Nadleśniczego na najbliższą sesję Rady Miejskiej
Edward Maniura

Wycinka w Koszęcinie

Kilka dni temu o kolejnej wycince drzew poinformowało z kolei Nadleśnictwo Koszęcin. W specjalnym komunikacie podało, że w kwietniu podjęte zostaną prace związane z pozyskaniem drzew w kompleksie leśnym przylegającym bezpośrednio do ulicy Piaskowej w Koszęcinie. Także i w tym przypadku działania leśników będą miały oparcie w Planie Urządzenia Lasu, zatwierdzonym przez Ministra Środowiska. Prace obejmować będą oddziały “365 a” oraz “366 a”, na powierzchni odpowiednio 0,24 oraz 1,21 hektara. Zabieg hodowlany trzebieży późnej – czyli pozyskanie niektórych wyznaczonych wcześniej drzew – podlegać będzie na usunięciu z drzewostanu drzew przeszkadzających, chorych i obumarłych, przy zachowaniu drzew będących w najlepszej kondycji, a tym samym na stworzeniu im najlepszych warunków wzrostu i rozwoju.

– Zapewniamy państwa – podkreśla Adam Chudzik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin – że dopełnimy wszelkich starań aby prace związane z pozyskaniem drewna nie były dla państwa uciążliwe i nie stanowiły utrudnienia w życiu codziennym – Zabieg realizowany będzie z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, co umożliwi skrócenie okresu trwania trwania do zaledwie kilku dni.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie