18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 7 maja rozpoczną się matury. Oto jak ZSOT w Lublińcu żegnał maturzystów

AKC
Jeszcze nie zdążyły zakwitnąć kasztany, a maturzyści już pożegnali swoje szkoły. Piątek 26 kwietnia był dla uczniów klas maturalnych momentem uroczystego zakończenia nauki. Oto jak Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu żegnał absolwentów.

Piątkowe pożegnania w Zespole Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu odbywały się w atmosferze wzruszeń. Tytuł Primus Inter Pares otrzymała Martyna Gerlic – finalistka Olimpiady Hotelarskiej, która kończąc Technikum Hotelarskie z wyróżnieniem zdobyła najwyższą średnią w szkole. Zaproszeni rodzice, kwiaty, uroczysta akademia, długa lista nagrodzonych za bardzo dobre wyniki w nauce... i ostatnie klasowe imprezy. Niespodzianką dla wychowawczyni klasy 4 Technikum Informatycznego – Moniki Ziai było zaproszenie na kurs spadochronowy.

Pożegnanie ze szkołą średnią oznacza nowy rozdział w życiu młodych ludzi. Uczniowie ZSOT w większości swoja przyszłość wiążą z kierunkami ścisłymi. – Szkoła kładzie duży nacisk na edukację matematyczną, a to z kolei przekłada się na wysokie wyniki na egzaminach. – mówi dyrektor Joanna Walczak.
– Nasi uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach organizowanych przez szkołę oraz w projektach dofinansowywanych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Efekty są widoczne – średnie wyniki na poziomie podstawowym i rozszerzonym znacznie przewyższają średnią krajową – dodaje.

Wśród preferencji tegorocznych maturzystów dominują kierunki politechniczne zgodne z kształceniem w technikum, czyli informatyka, budowa maszyn, budownictwo, hotelarstwo. Podobna tendencja do wybierania kierunków ścisłych pojawia się również wśród absolwentów klasy menadżerskiej II Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie deklarują kierunki ekonomiczne, dla których bazą jest dodatkowy egzamin z geografii. W tym roku, podobnie jak w poprzednich będzie to przedmiot, który w ZSOT zdawać będzie rekordowa liczba uczniów.

Pierwszy egzamin - język polski odbędzie się już we wtorek 7 maja. Potem kolejne - do końca miesiąca, zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Obowiązkowe egzaminy pisemne to: język polski, matematyka i język obcy. Prócz tego każdy maturzysta zdaje ustnie język polski i obcy. Każdy uczeń ma prawo wybrać 6 dodatkowych egzaminów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

W tym roku ZSOT opuszcza aż 6 klas technikum. Absolwentów techników prócz matury czekają jeszcze egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Odbędą się one od 17 czerwca. W pierwszym dniu uczniowie przystąpią do egzaminu teoretycznego, a następnie czeka ich egzamin praktyczny. Próg zaliczenia wynosi aż 75 proc.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto