Gmina Ciasna chwali się inwestycjami i programami ekologicznymi

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Gmina Ciasna chwali się inwestycjami i programami w ekologię
Gmina Ciasna chwali się inwestycjami i programami w ekologię arc lubliniecki.pl
Gmina Ciasna stara się o kolejne fundusze na inwestycje i jednocześnie podsumowuje plany inwestycyjne i programy, które zostaną zrealizowane lub rozpoczęte jeszcze w tym roku.

W ramach konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Gmina stara się o dofinansowanie projektów, dotyczących wspierania efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym tj. głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych.

Gmina złożyła wniosek o wsparcie inwestycji: Kompleksowa termomodernizacja Budynków OSP w Dzielnej, OSP Zborowskie II etap oraz Budynek Klubu w Panoszowie. W ramach wsparcia finansowego udzielanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach planowane są nast. inwestycje: Rozbudowa sieci wodociągowej w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowa z ul. Asfaltową w miejscowości Glinica w Gminie Ciasna oraz budowa 43 przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie Gminy Ciasna, a także modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Ciasna.

Z kolei w trakcie realizacji jest projekt związany ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń gazowych do atmosfery poprzez wymianę na terenie Gminy Ciasna lamp rtęciowych i sodowych na oprawy typu LED o zmniejszonej mocy. Inwestycja zostanie przeprowadzona na terenie miejscowości: Ciasna, Dzielna, Glinica, Jeżowa, Molna, Panoszów, Pietruchowe, Przywary, Sieraków Śląski, Wędzina i Zborowskie. Planowana jest również budowa nowych odcinków oświetlenia w okolicy miejscowości Glinica (ul. Dąbrowa/ Asfaltowa/Kochcicka).

Gmina realizuje też Program Czyste Powietrze. Jest to wsparcie finansowe dla wszystkich mieszkańców Gminy Ciasna na wymianę starych źródeł ciepła z programu Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie mieszkańców Gminy dofinansowaniem wymiany starych źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków mieszkalnych wójt gminy Ciasna przypomina o trwającym naborze wniosków prowadzonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach: Programu priorytetowego „Czyste Powietrze” Pracownicy Gminy Ciasna udzielają informacji na temat programu Czyste Powietrze oraz dokumentacji aplikacyjnej pod nr tel. 34 35 72 774. Wnioski o dofinansowanie dostępne są na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Ciasna. Jednocześnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwrócił się do Gminy Ciasna z propozycją zawarcia porozumienia w sprawie Programu Czyste Powietrze. Zgodnie treścią Porozumienia pomiędzy Gminą a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej porozumienie reguluje zasady promocji Programu oraz realizacji Programu na terenie Gminy, w tym wsparcia i obsługi wnioskodawców. W związku z tym, że Gmina Ciasna od wielu lat wspiera program Czyste Powietrze poprzez promocję, informację oraz wydawanie stosownych zaświadczeń niezbędnych do otrzymania podwyższonego poziomu dofinansowania, wójt Gminy analizuje warunki przystąpienia Gminy do porozumienia szczególnie pod kątem kosztów min. zatrudnienia dodatkowych pracowników do przyjmowania oraz rozliczania złożonych przez mieszkańców wniosków co aktualnie należy do zadań Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W najbliższym czasie Gmina Ciasna planuje przystąpić do programu STOP SMOG. Program zakłada wsparcie dla domów jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Program będzie realizowany przez gminy w województwie śląskim.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w marcu 2021 r. poinformuje o dacie rozpoczęcia kolejnego naboru oraz nowych warunkach udziału w programie STOP SMOG. Program przeznaczony jest dla osób ubogich energetycznie, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz gmin realizujących przedsięwzięcia niskoemisyjne w budynkach jednorodzinnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie