MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Lublińca o planach budowy basenu: "Nie wyobrażam sobie zadłużenia miasta"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Burmistrz Lublińca o planach budowy pływalni: "Nie wyobrażam sobie zadłużenia miasta""
Burmistrz Lublińca o planach budowy pływalni: "Nie wyobrażam sobie zadłużenia miasta"" arc
Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej zwołanej 4 kwietnia, burmistrz Lublińca Edward Maniura odniósł się do planów budowy krytej pływalni na terenie miasta. Wciąż realizacja tej inwestycji stoi pod znakiem zapytania.

- Ja jestem odpowiedzialnym burmistrzem, odpowiedzialnym człowiekiem i sobie nie wyobrażam żeby zadłużyć miasto i potem powiedzieć: odchodzę, a wy się martwcie co dalej - powiedział podczas sesji Rady Miejskiej Edward Maniura.

Podczas swojego wystąpienia, burmistrz zaznaczył, że bez realnego dofinansowania zewnętrznego, inwestycja nie ma szans na realizację. To oznacza, że plany budowy pływalni zależą od możliwości zdobycia dodatkowych środków. Miasto liczy na odblokowane środki z KPO. Pytanie jednak o termin realizacji takiej inwestycji, bo jak mówią władze centralne w KPO mamy ogromne opóźnienie i niektórych inwestycji nie uda się skończyć na czas, tak by te środki rozliczyć.

Budowa pływalni w Lublińcu: Perspektywy dofinansowania

Burmistrz Edward Maniura zasugerował jednak, że budowa długo oczekiwanego obiektu nie musi być zupełnie zaprzepaszczona. Szansy upatruje w zapowiadanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki powrocie do rozdziału środków na inwestycje sportowe. Część dofinansowania ma odbywać się na poziomie wojewódzkim, a część na poziomie krajowym – ma nastąpić to od stycznia 2025 roku.

- Gdyby tak się stało, moglibyśmy liczyć na 60 proc. dofinansowania. Gdybyśmy dołożyli do tego 15 proc. na kwestie związane z nowoczesnymi elementami odnawialnych źródeł energii, to można by było przy dwudziestoprocentowym udziale własnym zrealizować tą inwestycję - wyliczał podczas sesji Edward Maniura, podkreślając, że miasto wciąż dysponuje aktualnym zezwoleniem na budowę i terenem zaplanowanym pod inwestycję.

Nowy fundusz na rozwój kultury fizycznej

Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada uruchomienie z nowym rokiem Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Priorytetem ma być zdecentralizowanie modelu zarządzania środkami i korzystanie z większej wiedzy oraz kompetencji samorządowców. Część środków ma zostać rozdysponowana na poszczególne województwa, m.in. z uwzględnieniem liczby ich ludności oraz innych wskaźników. Na realizację inwestycji sportowych w 2025 roku resort zamierza przeznaczyć 200 milionów złotych. Dzięki partycypacji województw w kosztach inwestycji lokalnych potencjał inwestycyjny wzrośnie wraz z wzrostem sumy środków finansowych w całym systemie budowy infrastruktury. Co istotne pula środków na realizację programu będzie dzielona na poszczególne województwa z uwzględnieniem liczby ich ludności oraz innych wskaźników istotnych z punktu widzenia racjonalnego rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej. Zakończył się etap wstępnych uzgodnień z samorządami wojewódzkimi. W najbliższym czasie MSiT procedować będzie zmianę rozporządzenia, po czym opracuje szczegółowe założenia programu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto