Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W samym sercu Lublińca zatańczyli poloneza. To już 10. raz! ZOBACZ ZDJĘCIA z tego wyjątkowego wydarzenia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Uczniowie szkół, dyrekcja, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych wraz z tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" po raz kolejny zatańczyli na Rynku poloneza. Zobaczcie, jak było!

Zatańczyli poloneza na Rynku w Lublińcu. To już 10. raz!

W piątek 10 lutego na Rynku w Lublińcu zrobiło się barwnie i gwarnie. Uczniowie "Kazika" i innych szkół średnich z Lublińca uraczyli mieszkańców miasta pięknym polonezem. Taniec poprzedzony został minutą ciszy poświęconą ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji oraz wojny na Ukrainie.

- Tradycja tego przedsięwzięcia powróciła po 2 latach pandemii i zawirowaniach z tym związanych już po raz dziesiąty, co oznacza że obchodzimy mały jubileusz, na którym w poprzednich dziewięciu edycjach w latach 2012-2020 gromadziły się setki pełnych entuzjazmu uczestników, zarówno tych zorientowanych w temacie, jak i przypadkowych przechodniów, którzy w tym czasie przechodzili przez lubliniecki rynek - przypomina Katarzyna Myrcik z ZSOT w Lublińcu.

Tańczącym poloneza uczniom towarzyszyli eksperci tradycyjnych polskich tańców z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" z Koszęcina. W pierwszych parach szła m.in. wiceburmistrz Lublińca Anna Jonczyk-Drzymała i przewodniczący Rady Miejskiej Gabriel Podbioł. Dwukrotne wykonanie poloneza wokół centralnego placu miasta nie był jednak końcem tanecznych popisów lublinieckiej młodzieży. Wykonali oni także skoczną belgijkę.

Podczas flash mobu wylosowano też maturzystę, który otrzymał piórko. Ma mu ono przynieść szczęście na maturze.

W samym sercu Lublińca zatańczyli poloneza. To już 10. raz! ...

Początki ZSOT w Lublińcu

1 października 1924 roku w Lublińcu rozpoczęła swoją działalność Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa w Lublińcu. Mieściła się w gmachu Publicznej Szkoły Powszechnej (obecnie zwanej starą szkołą) i liczyła 3 klasy. W latach międzywojennych uczęszczało do niej średnio 200 uczniów. Nauka odbywała się jedynie w godzinach popołudniowych i wieczorowych.

Założycielem i kierownikiem szkoły do wybuchu wojny był Jakub Bazarnik, kierownik szkoły powszechnej. Od dnia założenia szkoły zatrudnieni w niej byli następujący nauczyciele: Stanisław Owczarek, Jan Przybyła, Karol Lakwa, Kołodziejczyk, Błachut. W następnych latach dołączyli do nich: Stanisław Szelc, Antoni Bednarz, Rudolf Rzemieniecki, Ludwik Klama, Antoni Maryniak, Emeryk Cieślar, Jan Mróz, Franciszek Januś, Stanisław Wojciechowski, Kazimierz Krzyszkowski, Jan Galon, Jan Handy, Feliks Józefowicz, ks. Wojciech. Jak wynika z jedynej pozostałej z okresu międzywojennego księgi odpisu świadectw, w roku szkolnym 1938/39 ukończyło klasę trzecią 70 uczniów.

Zgodnie z ówczesnym systemem szkolnictwa zawodowego w zakres nauki szkolnej wchodziły następujące przedmioty: język polski, historia, nauka o Polsce, matematyka, geografia gospodarcza i religia. Prócz tego uczono jeszcze przedmiotów zawodowych: materiałoznawstwa, rysunku technicznego, nauki o zawodach i nauki o handlu. Młodzież zobowiązana była brać udział w lekcjach wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego - a to tylko skrawek historii tej szkoły.

Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu od 2007 r. kończy rokrocznie około 130-160 absolwentów. Jest to największa szkoła w powiecie lublinieckim, kierowana obecnie przy pomocy dwóch wicedyrektorów, Bożeny Madler-Zdrojewskiej i Mileny Doleżych-Szymiczek. Uczęszcza do niej ok. 600 uczniów. W jej skład wchodzi liceum ogólnokształcące i technikum kształcącego w zawodach: technik mechanik, informatyk, handlowiec, technik budownictwa, hotelarstwa i architektury krajobrazu. Szkoła zatrudnia około 60 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych z tytułem mgr, inż. oraz dra.

W samym sercu Lublińca zatańczyli poloneza. To już 10. raz! ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto