Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów z atrakcjami [ZDJĘCIA+WYNIKI]

Aneta Kaczmarek
VI Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów
VI Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów Fot. BE.ART/Włuka Art
Jak co roku organizatorzy zadbali, by zawodnicy i ich rodziny, które przyjechały do Lisowic, nie nudzili się. Jak zwykle nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych.

Za nami już szósta edycja Ogólnopolskiego Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów. Jak co roku organizatorzy zadbali, by zawodnicy i ich rodziny, które przyjechały do Lisowic, nie nudzili się. Jak zwykle nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Liczna rzesza wolontariuszy na długo przed imprezą pracowali nad tym, by każdy kto przyjedzie do Lisowic, czuł się jak u siebie.

W ramach imprezy, w przerwach między biegami odbywały się iluzjonistów, była też uwielbiana zarówno przez dzieci jak i dorosłych zabawa w FIGHT BALL - Bubble Soccer, oraz wiele innych atrakcji.

To wszystko było jednak tylko dodatkiem do tego, po co zawodnicy z całego kraju przyjechali do Lisowic. Jako pierwszy 10-kilometrową trasę, która prowadziła przez cegielnię w Lipiu Śląskim, pokonał Mateusz Pawełczak z KS Florian Zajączki Drugie (35:17), miejsce 2. zajął Marcin Sznapka ze Świętochłowic (37:13), a miejsce 3. Jakub Caban z miejscowości Moskorzew w województwie świętokrzyskim (38:11).

Wśród pań pierwsza na mecie była Beata Wrońska z Jasła (46:36) przed Agnieszką Czyżewską z Częstochowy (48:43) i Anetą Dmowską z Gwoździan (49:06).

Po ubiegłorocznym biegu, gdy zawodnicy wylewali poty nie tylko w wyniku posiłku, ale dlatego, że 1 maja 2016 r. był niezwykle upalnym dniem, w tym roku pogoda bardziej sprzyjała wysiłkowi. Ci, którzy tego nie biegali, mogli zwiedzić lisowickie muzeum.

Prezentuje ono wystawę przedstawiającą polskie odkrycie paleontologiczne i choć w ostatnich latach na terenie Górnego Śląska polscy naukowcy dokonali kolejnych ciekawych odkryć skamieniałości wymarłych przed milionami lat zwierząt, to odkrycie z cegielni w Lipiu Śląskim wciąż pozostaje numerem jeden polskiej paleontologii.

– Nadal nie milkną echa odkryć sprzed jedenastu lat. W licznych czasopismach naukowych na całym świecie, w tym również tych najbardziej prestiżowych np. w Stanach Zjednoczonych, co rusz można znaleźć artykuły opisujący kolejne elementy tego niezwykłego odkrycia. Ostatnim jest opracowanie na temat onkoidów z Lisowic które ukazało się w kwietniu br. w Stuttgarcie. Powstało pięć prac magisterskich i doktorskich oraz jedna habilitacja – mówi Marek Błyszcz, kustosz wystawy w Muzeum Paleontologicznym w Lisowiach. – Choć badania związane z dinozaurami wydają się mało poważne, a dorosłym kojarzą się z kreskówkami dla dzieci to jednak pamiętać należy że ta dziedzina nauki dająca nam wiedzę o przeszłości naszej planety pozwala lepiej rozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim zmiany – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto