V Bieg Kamienny w Koszwicach. Pogoda nie przeszkodziła uczestnikom w dotarciu do mety [ZDJĘCIA]

AP
W sobotę, 25 lipca w Koszwicach odbył się V bieg Kamienny. Na uczestników czekała moc niespodzianek. Pierwszą z nich okazała się pogoda, która nagle zmieniła się nie do poznania - z pięknego słońca w gwałtowną ulewę z silnym wiatrem. To jednak nie powstrzymało zawodników przed startem.

W deszczowej aurze jako pierwsze wystartowały dzieci, które miały do pokonania kolejno: 100, 200 i 400 metrów.

W kategorii szkoła podstawowa (klasy od 1-3) dystans 100 metrów jako pierwszy pokonał Łukasz Zaczek przed Marcelem Paligą i Zuzanną Lizoń.

Wśród uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej na dystansie 200 metrów triumfował Tymoteusz Paliga, druga na mecie była Aleksandra Swoboda, a 3. miejsce zajęła Oliwia Pelikan. Z kolei dystans 400 metrów (kategoria gimnazjum) najszybciej pokonała Karolina Janik przed Sławomirem Benszem z WKB Meta Lubiniec i Jolantą Wasilewską.

Punktualnie o godz. 16 z kręgu kamiennego w ogrodzie Karczmy-Koszwice wystartowało 186 zawodników. Znalazł się wśród nich m.in. Marcin Grabiński z Mafii Team Lubliniec, którego wzrok sprawny tylko w około pięciu procentach. Jego przewodnikiem był Marcin Świerc - ultramaratończyk oraz złoty medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich.

Trasa, która liczyła 10 km okazała się przysłowiową bułką z masłem dla Jarosława Grabowskiego (KB Florian Zajączki Drugie), który pokonał ten dystans w 35 minut i 39 sekund. Tuż za nim uplasował się Daniel Dulski (WKB Meta Lubliniec), a na 3. miejscu uplasował się Mariusz Zaremba z Opola.

Jednakże Bieg Kamienny miał znacznie więcej zwycięzców, gdyż zawodnicy rywalizowali aż w 4 niezwykłych kategoriach: "panien" i "kawalerów", "mężów" i "żon", oraz "dziadków" i "babć", a ostatnią kategorią byli "pradziadkowie" i "prababcie".

V Bieg Kamienny przeszedł do historii jako rekordowy pod względem frekwencji, na imprezę przyjechali zawodnicy z różnych części regionu byli m.in. z: Rybnickiej Grupy Biegowej "Pędzimy Razem", Fast Foot Opole, Mała Pana Zawadzkie, byli też zawodnicy z Pajęczna, Woli Pasikońskiej oraz Lewina Brzeskiego.

- Chciałbym serdecznie podziękować wolontariuszom oraz strażakom z OSP Koszwice, którzy na czele z komendantem Grzegorzem Krawczykiem wykonali heroiczną walkę z żywiołem i usunęli powalone drzewa z trasy biegu, drogi dojazdowej oraz zabezpieczyli trasę pod względem medycznym i zorganizowali punkt wodny - mówi prezes klubu, Mateusz Wrzyciel.