Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa nowego skrzydła w Zespole Szkół Zawodowych w Lublińcu. Remont szkoły potrwa do września

Aneta Kaczmarek
Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu
Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu Fot. Aneta Kaczmarek
Nowe skrzydło w Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Klonowej rośnie w oczach. Prawdopodobnie już we wrześniu uczniowie będą się uczyć w nowo powstałych pracowniach.

Już w przyszłym roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu będą uczęszczać do zupełnie nowej szkoły. Nie ma w tym cienia przesady, bo budynek przejdzie prawdziwą metamorfozę.

Rozpoczęty w czerwcu remont ma się zakończyć jesienią przyszłego roku, by uczniowie mogli rozpocząć nowy rok szkolny w zupełnie odmienionym gmachu. Gwarancji na ten termin nie ma, ale postęp z jakim idą prace daje nadzieję, że całość będzie gotowa na czas.

W ramach kosztującej milion zł inwestycji powstanie trzykondygnacyjny budynek. Na każdym z pięter znajdować się będzie sala służąca do zajęć teoretycznych i praktycznych, która będzie posiadała dostęp do bezprzewodowego internetu.
Zagospodarowany zostanie również teren przed szkołą, powstanie też nowa elewacja.

Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które będą miały ułatwiony dostęp do pomieszczeń dzięki windzie i podjazdowi. Specjalnie dla nich powstaną też odpowiednie dla ich potrzeb sanitariaty.

- To nie jest nowy budynek, więc remontowanie jego części nie ma większego sensu. Zdecydowanie kompleksowy remont jest tutaj najlepszym rozwiązaniem - mówi Jolanta Kardas, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych.

- Myślę, że nowy wygląd szkoły, dodatkowe sale i korzyści jakie wynikną z ich powstania, nie tylko wpłyną na wygląd szkoły, ale i samopoczucie uczniów. To naturalne, że przyjemniej przychodzi się do miejsca, które jest zarówno nowe, jak i nowoczesne - dodaje dyrektorka.

Dzięki rozbudowie budynku do zespołu szkół będzie mogło uczęszczać o ponad 100 osób więcej niż obecnie, czyli maksymalnie aż 600 uczniów. Dodatkowe miejsce są bardzo pożądane, gdyż coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zdobycie konkretnego zawodu.

- Na naszym lokalnym rynku pracy, choć nie tylko, wciąż brakuje dobrych fachowców. Obecnie szkoły zawodowe przechodzą prawdziwy renesans, ale młodzi ludzie wciąż rezygnują z tych zawodów, które mogą im przynieść pieniądze. Powody są niekiedy bardzo prozaiczne. Jednym z nich jest np. przekonanie, że "ślusarz" nie brzmi równie dobrze jak "mechanik pojazdów samochodowych". Tymczasem właśnie wykwalifikowanych ślusarzy poszukują pracodawcy. Duże zapotrzebowanie jest też na na elektryków cukierników, operatorów obrabiarek skrawających czy krawców. Te zawody dają realną szansę na zatrudnienie - mówi dyrektorka.

Wielu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych znajduje pracę już w szkole, gdyż często zatrudniają ich pracodawcy, u których odbywają praktyki zawodowe.

Jakie kierunki?

Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu kształci młodzież w kierunkach: mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, kucharz, elektryk, stolarz, piekarz, cukiernik. Oprócz tego funkcjonuje oddział wielozawodowy z kierunkami: operator obrabiarek skrawających, murarz-tynkarz, ślusarz, lakiernik, blacharz samochodowy, wędliniarz, fotograf, florysta, krawcowa i fryzjer. Szkoła organizuje praktyki w zawodzie elektryk, ślusarz, operator obrabiarek skrawających.
W pozostałych zawodach kandydat poszukuje praktyki zawodowej samodzielnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto