Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna Zbiórka Żywności i Szlachetna Paczka 2018 w powiecie lublinieckim. Zaangażowanie wielu osób i pomoc dla wielu osób ZDJĘCIA

PW, Miasto Lubliniec
Sukcesem okazała się tegoroczna Świąteczna Zbiórka Żywności, podczas której w siedmiu lublinieckich sklepach zebrano prawie 3 tony produktów. A nasi mieszkańcy zaangażowali się również w akcję Szlachetna Paczka. Pomagała młodzież, pomagali też harcerze i samorządowcy.

Świateczna Zbiórka Żywności trwała dwa dni. Do specjalnie ustawionych koszy i wózków sklepowych udało się w tym czasie zebrać 2 tony 843 kg żywności! Najwięcej – podobnie jak w poprzednich latach - stanowiły: cukier (705 kg), mąka (499 kg), oleje i tłuszcze (342 kg), czekolada i słodycze (161 kg), konserwy mięsne i rybne (78 kg). Ale zebrano też dżemy, kawę, herbatę, napoje oraz jajka, mleko i owoce.

Na początku minionego tygodnia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu rozpoczęli wydawanie przygotowanych paczek najuboższym mieszkańcom miasta.

- Jak co roku MOPS wesprze osoby starsze, niepełnosprawne, samotne matki. Paczkami obdarowane będą również rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji. Zebrana żywność trafi do lublinieckich szkół, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, na oddział pediatryczny SPZOZ i oddział młodzieżowy Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego, do Domu Dziennego Pobytu „Klubu Seniora”, do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Stowarzyszenia Monar Schroniska dla Osób Bezdomnych Markot w Kokotku – wyliczyły koordynatorki Agnieszka Hewig oraz Justyna Kucia.

W akcję zaangażowało się 216 wolontariuszy ze: Szkoły Podstawowej nr 1, 2, 3 i 4, Zespołu Szkół im. Św. Edyty Stein, Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczemu oraz Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej, którym MOPS dziękuje za pomoc i uczestnictwo w zbiórce.

- Bardzo dziękujemy pracownikom sklepów za zrozumienie i przychylność w zorganizowaniu zbiórki. Nasze podziękowania kierujemy również do specjalnej grupy wolontariuszy, którzy pomagali nam przy technicznej obsłudze zbiórki, t.j. zwożeniu produktów ze sklepu ich rozładunku i liczeniu. Przekazujemy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni wobec osób potrzebujących pomocy i podzielili się zakupioną żywnością. Hojność ofiarodawców przerosła nasze oczekiwania – podkreślają koordynatorki.

Szlachetna Paczka 2018

Inicjatorem Szlachetnej Paczki jest ks. Jacek Stryczek. To projekt ogólnopolski, który wystartował 18 lat temu i ma na celu niesienie pomocy – zarówno materialnej, jak i mentalnej – rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

– Wbrew pozorom, nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. A my tworzymy rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi – informują organizatorzy akcji.

W akcję regularnie angażują się mieszkańcy naszego powiatu. Nie inaczej było i podczas tegorocznej edycji. Pomagali dorośli, pomagała młodzież. Udział w akcji wzięły zarówno młodsze dzieci np. ze szkół podstawowych, jak i starsze ze szkół średnich.

– Żadne słowa nie opiszą tego jakie uczucia towarzyszyły nam podczas wręczania paczek rodzinie. Z każdą wnoszona paczką do mieszkania widzieliśmy radość, zachwyt i niedowierzanie wszystkich domowników. Najbardziej ciekawy tak dużych prezentów okazał się 3-letni Szymon, który po odpakowaniu swojej paczki natychmiast zaczął zabawę z klockami – relacjonuje Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu na swoim profilu facebookowym.

W całym powiecie lublinieckim wolontariusze kierowani przez liderkę Karolinę Zozgornik Ortyl dotarli do 46 rodzin m.in. z: Lublińca, Koszęcina, Lisowa, Rusinowic, Kochanowic, Woźnik czy Sadowa. Do projektu włączono 28 rodzin z powiatu lublinieckiego, które otrzymały pomoc plus trzy z powiatu oleskiego.

– Grupa 18 wolontariuszy, nazywanych również „SuperW”, działała już od września i dokładała wszelkich starań, aby okazana rodzinom mądra pomoc była dla nich prawdziwym impulsem do zmiany ich sytuacji na lepsze – czytamy na profilu facebookowym Miasto Lubliniec.

Zaangażowali się i samorządowcy np. w gminie Pawonków. Wszyscy tamtejsi radni przekazali na ten cel swoje diety, przynieśli żywność i środki czystości. A grupa w składzie: Iwona Pawełka–Lewandowska, Marek Jarkiewicz, Romek Kowalski, Krystian Świerc oraz wójt Joanna Wons–Kleta, wspomagni przez radnego powiatowego Błażeja Niedźwiedzia, przygotowywała prezenty dla wybranej rodziny.

- Miałem wielką przyjemność wręczać paczki dla dwóch wspaniałych rodzin. Pierwszą paczkę zorganizowaliśmy jako Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kośmidry wspólnie z przyjaciółmi z Koszwic a drugą jako Rada Gminy Pawonków wspólnie z Panią Wójt, pracownikami Urzędu Gminy oraz radnym powiatowym Błażejem Niedźwiedziem. Był to wspaniały, pełen wzruszeń i szczęścia dzień, uśmiechy na twarzach obdarowanych rodzin bezcenne a radość dzieci czymś, co ciężko opisać słowami. Warto pomagać – skomentował na swoim profilu radny Marek Jarkiewicz.

Łącznie w województwie zorganizowano pomoc dla 1774 rodzin o wartości ok. 5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto