18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki "Śląskie łowy" Edwarda Goszyka zgromadziła tłum gości [FOTO]

AKC
Promocja książki "Śląskie łowy"
Promocja książki "Śląskie łowy" Fot. Aneta Kaczmarek
Promocja książki "Śląskie łowy" odbyła się dziś w sali widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej w Koszęcinie. Pozycja jest dziełem Edwarda Goszyka. Zanim się ukazała, przeleżała 30 lat w szufladzie.

Promocja książki "Śląskie łowy" zgromadziła leśników, myśliwych, sympatyków środowiska łowieckiego i mieszkańców, którzy wypełnili po brzegi salę widowiskową Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej.

Jej autor, Edward Goszyk, pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, obecnie mieszka w Miotku. Urodził się w 1924 r. W Lasach Państwowych pracował od 1945 r. - początkowo w Nadleśnictwie Dobrodzień, następnie w Koszęcinie.

W Nadleśnictwie Koszęcin pracował nieprzerwanie od lat 50-tych, jako leśniczy w leśnictwie Zielona do przejścia na emeryturę w 1989 r., po 44 latach pracy. Dał się poznać jako znakomity i sumienny fachowiec oraz ceniony społecznik.

W latach 60-70 tych pełnił funkcje Łowczego Powiatowego w Lublińcu, inicjator i orędownik budowy strzelnicy myśliwskiej w Lublińcu, współzałożyciel Koła Łowieckiego „Dzik” w Dobrodzieniu, które powstało w 1947 r.
Dociekliwy pasjonat i miłośnik lokalnej historii.

Uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami za wzorową pracę i działalność społeczną m.in. brązowym srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski, brązowym, srebrnym i złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, Kordelasem Leśnika Polskiego.

Współpracował z licznymi czasopismami (autor ponad 200 artykułów) m.in.: Przyroda Polska, Łowiec Polski, Gwarek, Dziennik Zachodni, Trybuna Leśnika oraz prasą lokalną (biuletyny gminne).

Edward Goszyk zajmuje się problematyką z dziedzin obejmujących: łowiectwo, ochronę przyrody, historię lokalną oraz leśnictwo. Autor kilkunastu książek m.in. Nadleśnictwo Koszęcin – kartki z historii lasów i łowiectwa, Panowie na Koszęcinie od dziejów najdawniejszych po Zespól „Śląsk”…, oraz monografii okolicznych miejscowości np. Karty z dziejów żelaznego Bruśka, Piasek-szkice z dawnych dziejów.

„Śląskie łowy” to najkrócej mówiąc, książka o historii łowiectwa na Śląsku od czasów najdawniejszych po lata 70-te. Rękopis powstawał jak mówi autor „z potrzeby serca i obowiązku kronikarskiego” w latach 1972-1980 i leżakował ponad 30 lat w szufladzie

Bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi oraz grafikami Jarosława Janickiego (leśnika z Nadleśnictwa Kup). Wydana przez lokalne wydawnictwo Macieja Mirczewskiego „MIRCZUMET” z Koszęcina.

Premiera książki zbiegła się z 90. urodzinami autora i jubileuszem 90-lecia Lasów Państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto