Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie klasztoru oblatów w Lublińcu posadzono Dąb Papieski

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Drzewko dla przyszłych pokoleń posadzono na terenie klasztoru Ojców Oblatów.

Dąb Papieski stanął w klasztorze Ojców Oblatów w Lublińcu. Wspólnymi siłami posadzili do leśnicy z Nadleśnictwa Lubliniec, ojcami oblaci, poseł Andrzej Gawron oraz dzieci ze Szkoły Katolickiej im. Edyty Stein.

Dąb Papieski został pobłogosławiony 27 października 2021 roku przez papieża Franciszka w 100. roku powrotu Górnego Śląska do Macierzy.

Dąb posadzono w szczególny dla Lublińca roku 100-lecia przybycia do Lublińca Misjonarzy Oblatów MN oraz 750-leciu istnienia Miasta Lublińca. - Drzewa sadzimy dla następnych pokoleń. Mam nadzieję, że przy tym Dębie za 100 lat będą mogli gromadzić się nasi potomkowie, aby cieszyć się wolnością i dobrym życiem w Polsce - poinformował poseł Andrzej Gawron.

Historia oblatów w Lublińcu

Jak wynika z klasztornej kroniki, 23 lutego 1922 r. Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zakupiło z przeznaczeniem na Niższe Seminarium Duchowne były Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego w Lublińcu. W 1925 r. rozpoczęto prace nad powiększaniem domu, który rozbudowano o dwa skrzydła. We wrześniu 1928 r. ukończono skrzydło zachodnie, a w 1930 r. wschodnie. W latach 1928-31 wybudowano (w ramach skrzydła wschodniego) kościół pw. św. Stanisława Kostki, służący przede wszystkim jako kaplica Niższego Seminarium Duchownego, którą poświęcił bp Stanisław Gall z Warszawy. Od 1956 r. w podziemiach kościoła pw. Świętego Stanisława Kostki, znajduje się kaplica, która nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej.

Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1939 r. samodzielną placówką duszpasterską. Dekretem z dnia 21 listopada 1941 r., podpisanym przez Wikariusza Generalnego Kurii Biskupiej w Katowicach, ks. Strzyża, została utworzona „Kuracja parafialna Oblatów” przy kaplicy pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. W czasie okupacji po wygnaniu polskich oblatów, Prowincja Niemiecka Misjonarzy Oblatów M.N. celem ratowania kościoła i klasztoru przed zamknięciem przysłała 2 ojców Heinricha Oellersa i Corneliusa Ingmanna. Ojcowie ci zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci lubliniczan. Ojciec H. Oellers zmarł w 1979 r. w Bingen, o. C. Ingmann w 1973 r. w Aachen.

Rok 1992 był szczególnym w dziejach parafii. 20 września uroczyście obchodzono 50 rocznicę utworzenia parafii św. Stanisława Kostki i 70 rocznicę pobytu Ojców Oblatów w Lublińcu, a 14 listopada tegoż roku, biskup gliwicki Jan Wieczorek konsekrował w Solarni nowy kościół filialny. W konsekrowanym ołtarzu złożono relikwie Św. Męczenników Rzymskich. W latach 1999-2000 dobudowano do kościoła parafialnego wieżę, w której umieszczono trzy nowo odlane dzwony. W 2002 r. rozpoczęto prace związane z modernizacją schodów wejściowych i rozbudową krużganków. We wrześniu 2020 roku klasztor nawiedzony został przez pożar, który strawił zachodnie skrzydło budynku, w którym mieściła się szkoła katolicka.

Samo zgromadzenie oblatów zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 roku w Aix-en-Provence (Prowansja). Na początku znalazł on 4 ochotników, którzy podzielali jego zapał i chcieli poświęcić się odnowie spustoszonego przez rewolucję francuską Kościoła. Ta wspólnota księży nosiła pierwotnie nazwę „Misjonarzy Prowansji”. Poświęcali się oni przede wszystkim odnowie moralnej ludu francuskiego poprzez głoszenie rekolekcji i misji świętych.

W Polsce oblaci M.N. są obecni od 1920 roku. Pracują w 21 domach m.in. w Poznaniu, Obrze, Świętym Krzyżu, Bodzanowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grotnikach, Iławie, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kodniu, Laskowicach, Lublinie, czy Lublińcu.

Od 2010 do 2014 r urząd prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów M.N. pełnił o. Ryszard Szmydki OMI. W latach 2014 - 2017 urząd prowincjała sprawował o. Antoni Bochm OMI. 17 stycznia 2017 roku na urząd prowincjała Polskiej Prowincji mianowany został o. Paweł Zając OMI.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto