Sygnatariuszami porozumienia są miasto Lubliniec oraz gminy Herby, Kochanowice i Pawonków, którym nadano status Członków Założycieli Klastra, koordynator Klastra oraz dwa podmioty gospodarcze z obszaru działania Lublinieckiego Klastra Energii.
Klastry energii, czyli cywilnoprawne porozumienia, których przedmiotem jest wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucja, obrót energią pochodzącą przede wszystkim z odnawialnych źródeł energii (OZE) są jednym z rodzajów społeczności energetycznych. Jak informują lublinieckie gminy zrzeszone w klastrze, jego celem jest stworzenie lokalnego obszaru samobilansującego się. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wewnątrz klastra powinno być pokrywane w całości lub w jak największej części przez członków klastra, którzy posiadają instalacje produkujące energię elektryczną lub cieplną (np. instalacje fotowoltaiczne, kogeneracyjne, turbiny wiatrowe, biogazownie).
Lubliniecki Klaster Energii pozwoli też pozyskać dodatkowe środki publiczne - zarówno krajowe, jak i zagraniczne – których celem jest wsparcie przedsięwzięć z zakresu energetyki (budowa nowych instalacji wytwórczych, audyty energetyczne, optymalizacja zużycia energii w budynkach publicznych lub prywatnych itd.). Grupa środków pochodzących zarówno z Krajowego Planu Odbudowy, jak i bezpośrednio z programów Unii Europejskiej będzie dedykowana właśnie lokalnym społecznościom energetycznym oraz klastrom energii.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?