Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Wojskowi, strażacy i harcerze zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. Wojskowi, strażacy i harcerze zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym
Lubliniec. Wojskowi, strażacy i harcerze zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym arc lubliniecki.pl
Wtorek 3 listopada był pierwszym dniem otwarcia cmentarzy po kilkudniowej przerwie związanej z decyzją rządu. Tego dnia lublinieckie służby mundurowe postanowiły oddać hołd pochowanym tu polskim bohaterom.

**Ze względu sytuację epidemiczną oraz na decyzję rządu dotyczącą zamknięcia cmentarzy, corocznej akcja “Znicz pamięci dla Bohaterów”, zaplanowana początkowo na 1 listopada, przeniesiona została na wtorkowy wieczór i miała charakter kameralny.

Jak podaje lubliniecki.pl. spotkanie rozpoczęło się od krótkiej modlitwy w intencji Poległych, której przewodniczył ks. kpt. Przemysław Tur – proboszcz Parafii Wojskowej bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublińcu. Na grobach Bohaterów pojawiło się niemal 200 zniczy w kolorach białym i czerwonym. Poprzez hołd oddany spoczywającym wojskowym młodzi ludzie zrzeszeni w organizacjach nie po raz pierwszy zaakcentowali swoją aktywność i odważne przywiązanie do wartości patriotycznych.

Przypomnijmy, że 26 października wszystkie te grupy, wspierane przez radnego Rady Miejskiej – Karola Słotę, oraz pasjonata historii lokalnej – Mariana Berbesza, porządkowały wojskową nekropolię. Wspólna inicjatywa, podjęta przy współpracy z Sekretarzem Miasta Lublińca, Józefem Korpakiem pomogła przygotować obiekt do odwiedzin mieszkańców w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych oraz na okoliczność Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada.

Cmentarz wojskowy w Lubińcu

W 1913 roku w Lublińcu wzniesione zostały koszary, w których Niemcy ulokowali garnizon wojskowy. Obok koszar założony został cmentarz, na którym początkowo chowano żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej, a potem powstańców śląskich.

W okresie międzywojennym było to miejsce pochówku żołnierzy polskich stacjonujących w koszarach i ich rodzin. Na początku wojny we wrześniu 1939 r. pochowani zostali tutaj żołnierze 74 Pułku Piechoty wraz ze swoim dowódcą płk. dypl. Stanisławem Wilimowskim, a w styczniu 1945 r. na cmentarzu chowano żołnierzy sowieckich i niemieckich.

W roku 1983 na cmentarzu postawiono pomnik poświęcony tym, którzy w latach 1919 – 1945 walczyli o powrót do Polski tej części Śląska oraz walczących z hitlerowskim najeźdźcą.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto