MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: Przedszkole Miejskie nr 3 jest jedynym integracyjnym w powiecie lublinieckim

Aneta Kaczmarek
Aneta Kaczmarek
Niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia. Każdego dnia udowadnia to Przedszkole nr 3 w Lublińcu. To jedyne przedszkole integracyjne w całym powiecie. Wciąż jednak niewielu rodziców niepełnosprawnych dzieci o nim wie.

– Spora część dzieci, które mogłyby zostać objęte opieką integracyjną, nie otrzymuje jej. Niestety w głównej mierze są to maluchy pochodzące z wiosek. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że mając chore dziecko, mogą im zapewnić miejsce przedszkolu, gdzie otrzymają fachową opiekę – wyjaśnia Janina Obrzud, dyrektorka przedszkola.

Do „Trójeczki” ramię w ramię chodzą zarówno zdrowe dzieciaki, jak i te, dla których los nie był tak łaskawy. – Nasze dzieci cierpią na różne schorzenia. Przyjmujemy maluchy niesłyszące i niedosłyszące, niewidome i niedowidzące, upośledzone umysłowo, z autyzmem, cierpiące na niepełnosprawność ruchową z afazją, a także dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną, czyli kombinacją co najmniej dwóch rodzajów niepełnosprawności – wyjaśnia Obrzud.

Przedszkole zapewnia im bezpłatną opiekę psychologiczną, logopedyczną oraz rehabilitację. – Mamy bogatą bazę pomocy dydaktycznych pozyskanych ze środków unijnych, m.in. materiały do metody Marii Montesori, celem których jest pomóc dziecku rozwijać jego zdolności koncentracji i koordynacji ruchowej oraz sprzęt do metody integracji sensorycznej, polegającej na integracji zmysłów z właściwą reakcją ruchową – wymienia dyrektorka.

Misją „Trójeczki” jest m.in. uczenie podopiecznych tolerancji. – Zależy nam, by uwrażliwiać dzieci od najmłodszych lat. I to widać wyraźnie, kiedy nasi podopieczni idą do szkoły, że zupełnie inaczej podchodzą do osób z różnymi dysfunkcjami. One uczestniczą w życiu swoich niepełnosprawnych kolegów – mówi Obrzud.

W przedszkolu działa Klub Młodego Wolontariusza, który tworzą podopieczni i ich rodzice. Wspólnie z personelem, organizują akcje, z których dochody przeznaczane są potrzeby dzieciaków. – Misją naszego przedszkola jest koncepcja przedszkola otwartego, związanego z rodziną i środowiskiem lokalnym. Klub Wolontariusza doskonale się w nią wpisuje – przekonuje dyrektorka.

Przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję ekologiczną „Zdobądź fundusze za puste tusze”. Przeprowadzono zajęcia warsztatowe o tematyce ekologicznej, spotkania z leśnikiem i obchody Dnia Drzewa.

– Już od przedszkola powinniśmy wychowywać dzieci w duchu szacunku dla przyrody. Ale żeby tak było, muszą ją najpierw poznać – wyjaśnia Joanna Szejok, koordynatorka akcji. Za zebrane pieniądze przedszkole zakupi m.in. zabawki. Więcej o przedszkolu można znaleźć na stronie: www.pm3.lubliniec.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto