MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Nietrzeźwi kierowcy plagą naszych dróg. Policja apeluje o rozsądek

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Alkohol, niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych to bardzo często przyczyna kolizji i wypadków, w których uczestnicy zostają ranni, a niejednokrotnie ponoszą śmierć.

Chcąc zapobiegać takim zdarzeniom, lublinieccy policjanci kontrolują trzeźwości na drogach naszego powiatu. Przeprowadzane badania wśród kierowców pokazują, że nadal zjadają się wśród nich osoby, które decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

W ubiegłym tygodniu policjanci z lublinieckiej drogówki zatrzymali trzy osoby, które kierowały po alkoholu.
W dniu 9 stycznia w Woźnikach na ul Cegielnianej 77-letni mieszkaniec gminy Woźniki kierując peugeotem, doprowadził do kolizji drogowej, po przebadaniu na zawartości alkoholu okazało się, że jest nietrzeźwy, badanie wykazało prawie promil alkoholu w jego organizmie.

10 stycznia na ul. Damrota w Lublińcu policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę, jak się okazało, był nietrzeźwy, przeprowadzone badanie wykazało prawie 1,5 promila.

11 stycznia w Lublińcu na ul. Podmiejskiej 74-letni mieszkaniec Lublińca kierując nissanem, przekroczył dopuszczalna prędkość, policjanci podczas kontroli wyczuli woń alkoholu, przeprowadzone badanie wykazało, prawie pół promila alkoholu. Kierowca otrzymał mandat karny za przekroczenie prędkości i odpowie za jazdę po użyciu alkoholu.
Nietrzeźwy kierowca stanowi poważne zagrożenie na drodze. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych może znacząco wpłynąć na zdolności psychofizyczne kierowcy, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierowca może mieć obniżoną zdolność do skupienia uwagi, pogorszone refleksu, zmniejszoną zdolność oceny sytuacji na drodze oraz utrudnioną koordynację ruchową.

Lubliniecka policja ostrzega

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu, warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami, wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila, kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat. Jednak największą ceną za jazdę po alkoholu może okazać się spowodowanie wypadku drogowego, gdzie śmierć poniesie inny człowiek, z konsekwencjami tego pozostaniemy do końca życia.

Edukacja młodych kierowców, świadomość społeczna oraz skuteczne egzekwowanie przepisów są kluczowe w walce z problemem nietrzeźwych kierowców i poprawie bezpieczeństwa na drodze. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów i dbanie o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg. Bycie kierowca wiąże sie z odpowiedzialnością nie tylko za własne bezpieczeństwo ale równiez innych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto