Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: Budżet na 2015 r. z rekordową kwotą na inwestycje

AKC
Lubliniec: Budżet na 2015 r. zakłada rekordową kwotę na inwestycje. W przyszły roku czekają nas remonty dwóch dużych ulic. Modernizowane będę też te mniejsze. Przybędzie też lamp, ubędzie nieprzyjemnych zapachów i drzew przy ul. Częstochowskiej.

Projekt budżetu Lublińca na 2015 r. zakłada rekordową kwotę 20 mln zł na inwestycje. W trakcie ich realizacji może ona sięgnąć nawet 25 mln zł.

Wśród planowanych przedsięwzięć znajdzie się m.in. modernizacja i rozbudowa części osadowej oczyszczalni ścieków. To cenna informacja szczególnie dla mieszkańców okolicznych zabudowań, który nieprzyjemne zapachy uprzykrzają funkcjonowanie.

Koszt projektu to ponad 940 tys. złotych, z czego prawie 800 tys. zł wyniesie dotacja z Unii Europejskiej. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na koniec września 2015 r.

W nowym budżecie znalazło się również m.in. zagospodarowanie terenu przy zalewie Droniowickim, dokończenie termomodernizacji Przedszkola Miejskiego nr 7 oraz dokończenie budowy stadionu przy Szkole Podstawowej nr 1.

- Po uzyskaniu zgody z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w związku z sugestiami mieszkańców i rodziców uczniów, do projektu wprowadzona została korekta i dodatkowo powstaną dwa tory treningowe dookoła obiektu - wyjaśnia burmistrz Edward Maniura.

Wśród dużych przedsięwzięć ujętych w budżecie na 2015 r. znalazły się również przebudowa ul. Oleskiej oraz uzupełnienie oświetlenia ulicznego w całym mieście. Ta szeroko zakrojona inwestycja obejmie ponad 25 ulic.
Mówiąc o planowanych inwestycjach nie można zapomnieć o budowie nowoczesnego centrum przesiadkowego.
- Z tym zadaniem musimy poczekać do czasu, kiedy to zapadną decyzje na szczeblu wojewódzkim, z którymi czekano do rozstrzygnięcia wyborów samorządowych. Personalne zmiany będą, ale władza się nie zmienia. W okolicy kwietnia-maja powinniśmy ogłosić przetarg na projekt, jesienią go rozstrzygnąć i na przełomie września i października przekazać plac budowy - mówi Maniura.

W budżecie na przyszły rok znalazł się także budynek szkolno-przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 1, dokończeniu budowy drugiego bloku komunalnego przy ul. Wilniewczyca czy rewitalizacja bloku przy ul. Grun-waldzkiej 27 oraz terenu wokół niego.

- To zadanie połączone jest z tzw. środkami miękkimi. Oznacza to w skrócie, że musimy zresocjalizować niektórych lokatorów. Mocno utrudniają to sądy. Jak to możliwe, że ktoś nie płaci, niszczy, podpala, a przez 2 lata nie można doczekać nakazu eksmisji? Jeśli jeden czy drugi lokator, sprawiający kłopoty, musiałby opuścić mieszkania, to jestem przekonany, że największy zbój w końcu zrozumiałby, że nie ma przelewek i albo się dostosuje, albo skończy podobnie - mówi Maniura.

Najważniejsze dla mieszkańców plany na nadchodzący rok to zapewne te, które dotyczą remontów dróg. Dziś powinny być znane oficjalne wyniki naboru wniosków w ramach schetynówek.

- Przy tej liczbie punktów, które mamy, sądzę, że ul. Częstochowska i M.C. Skłodowskiej znajdą się na liście głównej. Wówczas już po nowym roku moglibyśmy ogłosić przetarg, roboty ruszyłyby w okolicy kwietnia-maja i zostały zakończone około lipca - mówi Maniura.

Wówczas rozpocząć by się miały remonty kolejnych ulic w mieście. - Chcemy to szybko zrobić, żeby nie paraliżować ruchu w mieście i możliwie płynnie rozpocząć roboty na ulicach Kochanowskiego, Opolskiej, Cegielnianej, Strzeleckiej, Korfantego i Chłopskiej - wyjaśnia burmistrz.

- Będę też chciał zrobić szybko parking przy Gimnazjum nr 1 oraz przygotować dokumentację na modernizację ul.Lisowickiej w tej części, gdzie wchodzi w grę współpraca ze spółdzielnią mieszkaniową, czyli od Ronda Śląskiego do skrzyżowania z ul. św. Anny wraz z parkingiem - mówi Maniura.

Do budżetu sukcesywnie wprowadzane będą kolejne ulice. - Myślę, że z nową radą nie trzeba będzie robić sztuczek i jeszcze w grudniu uda się wprowadzić pakiet drogowy i robić kolejne dokumentacje, a nie zmieniać kolejne uchwały - dodaje.

Przy okazji inwestycji drogowych, a konkretnie remontu ul. Częstochowskiej, raz na zawsze zamknięty zostanie temat wodociągów. W ramach przedsięwzięcia modernizacji doczeka się odcinek od ronda Wł. Opolczyka do granic miasta tj. do skrzyżowania z ul. Ks. Misia.

Remont ulicy będzie połączony z wymianą wodociągu. Jak zapowiada burmistrz Maniura, jego wymiana będzie odbywać się praktycznie niezauważalnie dla odbiorców wody. Kilkugodzinne przerwy w dostawie wody występować będą jedynie podczas przełączania danej nieruchomości do nowego wodociągu i dotyczyć będą tylko tej nieruchomości.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto