Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Boronowie powstaną dwa z piętnastu zbiorników na paliwa spółki PERN. Wkrótce ruszy też budowa rurociągu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W bazie paliw PERN w Boronowie trwa montaż konstrukcji stalowej płaszcza zasadniczego zbiornika o pojemności 10 tys. m³. Po rozbudowie pojemność magazynowa bazy wzrośnie do prawie 70 tys. m³. Zadanie realizowane jest w ramach II etapu rozbudowy baz paliw.
W bazie paliw PERN w Boronowie trwa montaż konstrukcji stalowej płaszcza zasadniczego zbiornika o pojemności 10 tys. m³. Po rozbudowie pojemność magazynowa bazy wzrośnie do prawie 70 tys. m³. Zadanie realizowane jest w ramach II etapu rozbudowy baz paliw. arc PERN S.A. Twitter
Nowe zbiorniki paliw spółki PERN, która zajmuje się logistyką naftową na terenie całego kraju, powstaną także w województwie śląskim, a dokładnie w Boronowie w powiecie lublinieckim. Wkrótce też rozpocznie się budowa 97 kilometrowego rurociągu produktowego na odcinku Boronów – Trzebinia.

PERN w ramach realizacji kolejnego etapu programu Megainwestycje, zamierza wybudować nowe zbiorniki paliw. Spółka ogłosiła postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na ich zaprojektowanie. Oferty można składać do 29 maja.

Postępowanie obejmuje wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej 15 zbiorników o pojemności 32 tys. m³ do magazynowania produktów naftowych III klasy wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę.

Zamówienie dotyczy 15 zbiorników, każdy o pojemności 32 tys. m³ , w pięciu lokalizacjach:

  • 3 zbiorniki w Bazie Paliw nr 1 w Koluszkach,
  • 4 zbiorniki w Bazie Paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej,
  • 2 zbiorniki w Bazie Paliw nr 3 w Boronowie,
  • 3 zbiorniki w Bazie Paliw nr 4 w Rejowiec,
  • 3 zbiorniki w Bazie Paliw nr 21 w Dębogórzu.

Budowa kolejnych zbiorników magazynowych w bazach paliw PERN, to odpowiedź spółki na znaczący wzrost zainteresowania świadczonymi usługami. - Nowa infrastruktura magazynowa pozwoli na m.in bardziej elastyczny obrót paliwami, a także przechowywanie zapasów interwencyjnych. To już trzecia taka rozbudowa pojemności magazynowych w ramach programu Megainwestycje PERN. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³ , drugi etap, obecnie realizowany, to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³ . Megainwestycje to także rozbudowa terminala naftowego i parku zbiornikowego w Gdańsku oraz budowa rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i rurociągu naftowego Gdańsk-Płock - informuje PERN.

Wkrótce ruszy budowa rurociągu

To nie jedyne prace, jakie prowadzone są obecnie w Boronowie. W bazie paliw PERN w Boronowie trwa montaż konstrukcji stalowej płaszcza zasadniczego zbiornika o pojemności 10 tys. m³. Po rozbudowie pojemność magazynowa bazy wzrośnie do prawie 70 tys. m³. Zadanie realizowane jest w ramach II etapu rozbudowy baz paliw.

Z kolei już w lipcu tego roku mają ruszyć prace nad budową 97 kilometrowego rurociągu produktowego na odcinku Boronów – Trzebinia wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja ma się zakończyć w grudniu 2021 roku. Rurociąg wybudowany zostanie na obszarze gmin: Boronów, Woźniki, Koziegłowy, Siewierz, Poręba, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Bolesław, Bukowno oraz Trzebinia.

Budowa rurociągu produktowego Boronów – Trzebinia to jeden z elementów programu Megainwestycje PERN, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rurociąg zapewni dodatkowe zabezpieczenie zaopatrzenia południa kraju w paliwa poprzez zwiększenie zasięgu transportu rurociągowego z PKN Orlen.

PERN S.A. jest krajowym liderem logistyki naftowej i strategiczną spółką gwarantującą bezpieczeństwo energetyczne Polski, a tym samym także Unii Europejskiej, w zakresie dostaw ropy. Podstawowa działalność Spółki to eksploatacja sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto