Centrum przesiadkowe w Lublińcu już otwarte, zobacz ZDJĘCIA. Prawda, że świetnie wygląda?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Centrum przesiadkowe w Lublińcu już otwarte. Jest na europejskim poziomie
Centrum przesiadkowe w Lublińcu już otwarte. Jest na europejskim poziomie Piotr Ciastek
W środę, 16 września, otwarto centrum przesiadkowe "Park&ride" w Lublińcu. Największa w ostatnich latach inwestycja w mieście to nowoczesny węzeł przesiadkowy z wielopoziomowym parkingiem. Kliknij w "zobacz galerię".

Centrum przesiadkowe w Lublińcu na miarę XXI wieku

Burmistrz Lublińca witając zabranych na otwarciu mieszkańców i gości powiedział, że jest to szczególny dzień, w którym oddawana jest kolejna ważna inwestycja dla miasta.

- Realizacja tego projektu, to nie tylko budowa centrum przesiadkowego "Park&ride" w Lublińcu. to jest realizacja bardzo dużego projektu, największego w historii miasta i powiatu. Projektu o wartości 66 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii to 54 mln zł. Sama długość ścieżek rowerowych, która powstała w ramach tego projektu to jest ponad 45 km - mówił burmistrz Lublińca Edward Maniura. Samo lublinieckie centrum przesiadkowe kosztowało 20 mln 800 tys. zł, a z tego dofinansowanie unijne wyniosło 17,6 mln zł. Jak wychwalał wykonawca inwestycji, centrum przesiadkowe w Lublińcu jest na europejskim poziomie.

Symbolicznego otwarcie centrum przesiadkowego dokonał burmistrz Edward Maniura, puszczając w niebo biało-czerwone balony. Przy okazji burmistrz wspomniał, że miasto przygotowuje się do uruchomienia zalążka komunikacji miejskiej w Lublińcu.

126-letni zegar zawisł przy dworcu

W swoim wystąpieniu burmistrz Edward Maniura nawiązał do bogatej, ale też skomplikowanej historii terenu, na którym dzisiaj uruchamiane jest Centrum Przesiadkowe “Park & Ride” – Pierwsze rozmowy na ten temat podejmowaliśmy już w 2013 roku. Wtedy projekt wydawał się bardzo odległy i mało realny. Dzisiaj został on wykonany w niemal stu procentach – pokreślił burmistrz. Swoistym symbolem odnoszącym się do przeszłości ma być charakterystyczny zegar zamontowany na wschodniej ścianie Centrum – Tarcza tego zegara to 126 lat historii. Zegar znajdował się na nieistniejącym już budynku Szpitala Neuropsychiatrycznego. Udało się go uratować. Dzisiaj jest on umieszczony obok emblematu naszego Miasta. Mam nadzieję, że będzie odmierzał wszystkim przyjezdnym i osobom odjeżdżającym z Lublińca dobry, nowy czas – przyznał Edward Maniura, który zapowiedział, że magistrat podejmie działania zmierzające do przygotowania zalążka Komunikacji Miejskiej.

– Są momenty, w których człowiek jest dumny z tego co udało się zrobić. Jestem dumny z wszystkich tych, którzy na wszelkie sposoby przy tym obiekcie pracowali – dodał Burmistrz, dziękując również społeczności miasta za ciepłe słowa kierowane w trakcie inwestycji, trwającej od września 2018 roku. Po zakończonym wystąpieniu Edward Maniura uwolnił biało – czerwone balony, które szybując w górę dały początek Centrum Przesiadkowemu “Park & Ride” w Lublińcu.

Jerzy Buzek w Lublińcu

Potem przyszedł czas na przemowy i podziękowania. Wśród nich szczególnie ważne okazały się te ze strony wójtów gmin powiatu lublinieckiego, za co burmistrz Lublińca serdecznie dziękował. Zaproszeni goście podkreślali ogromne znaczenie Centrum Przesiadkowego “Park & Ride” – nie tylko w rozwoju komunikacji na terenie miasta i powiatu ale też w całym regionie.

– Uwielbiam przyjeżdżać do Lublińca. W tym miejscu widoczna jest prawdziwa wspólnota, która, pomimo różnic, potrafi działać razem. Lubliniec potrafi również czekać, bo nie wszystkie inwestycje są możliwe od razu. Ta wspólnota to podstawa końcowego sukcesu wszystkich nas. To miejsce sprawia, że przyjeżdżają tutaj ludzie, którzy chcą pracować – zapewnia to cały szereg inwestycji, nie tylko w infrastrukturę ale też w kulturę, bo przecież nie chodzi tylko o czystą wodę lub czyste powietrze – podkreślił Europoseł i Honorowy Obywatel Lublińca, Jerzy Buzek. Gratulując władzom Miasta, dodał, ze Centrum Przesiadkowe urasta do inwestycji na skalę europejską.

Ważnym elementem będzie również uruchomienie tablic informacyjnych na terenie dworca PKP, planowane w październiku tego roku – wspominał o tym Helmut Klabis, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Częstochowa.

W otwarciu lublinieckiego Centrum Przesiadkowego wzięli udział: Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Majer – senator Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Biur Poselskich posłanki Izabeli Leszczyny i posła Zdzisława Wolskiego, Danuta Sobczyk – pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. współpracy z administracją publiczną, Joachim Smyła, Tadeusz Konina oraz Krzysztof Olczyk – odpowiednio: starosta, wicestarosta i przewodniczący Rady Powiatu w Lublińcu, Karolina Jaszczyk – dyrektor Biura Subregionu Centralnego Związek Gmin i Powiatów SC, mł. insp. Dariusz Kiedrzyn – Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu, st. bryg. Janusz Bula – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, ks. Konrad Mrozek – Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja w Lublińcu, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów, reprezentanci PKP Polskich Linii Kolejowych z dyrektorem Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Częstochowa – Helmutem Klabisem, Rajmund Adamietz – prezes zarządu firmy Adamietz, głównego wykonawcy inwestycji, oraz delegacje gmin powiatu lublinieckiego, okolicznych miast – w tym partnerskiego miasta Łowicz, a także dyrektorzy i przedstawiciele lokalnych instytucji, środowisk, biznesu i mieszkańcy powiatu.

Obok oficjalnych uroczystości związanych z uruchomieniem Centrum Przesiadkowego, jedną z atrakcji towarzyszących był “Przystanek eMDeK”, zorganizowany na drugim piętrze wewnątrz nowego parkingu. Otwarcie Centrum uświetnił również występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu pod batutą Bartłomieja Pięty.

Centrum przesiadkowe w Lublińcu już otwarte. Jest na europejskim poziomie

Centrum przesiadkowe w Lublińcu już otwarte, zobacz ZDJĘCIA....

Wielopoziomowy parking przy dworcu PKP Lubliniec robi wrażenie

W ramach całego przedsięwzięcia powstał czteropoziomowy parking z ilością 100 miejsc dla samochodów osobowych. Budowa objęła też powstanie wiaty przystankowej ze stanowiskami postojowymi dla autobusów, przebudowę istniejącego budynku dworca PKS, budowę parkingu dla rowerów z samoobsługowym punktem naprawy na minimum 60 miejsc, system monitoringu wizyjnego oraz sieć informacji pasażerskiej, a także przebudowę placu przed gmachem dworca wraz budową ronda na połączeniu ulic Oświęcimskiej i Paderewskiego – z modernizacją drugiego z tych odcinków.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie