Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśnicy z Lublińca naprawili gniazdo bociana czarnego. W pracach pomogli alpiniści

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Leśnicy z Koszęcina naprawili gniazdo bociana czarnego. W pracach pomogli alpiniści
Leśnicy z Koszęcina naprawili gniazdo bociana czarnego. W pracach pomogli alpiniści arc Nadleśnictwo Lubliniec
Na terenie Nadleśnictwa Lubliniec miała miejsce niecodzienna akcja. Alpiniści i leśnicy odbudowali zniszczone gniazdo bociana czarnego.

Na niezwykle rzadko spotykany gatunek bociana czarnego można się natknąć w lasach w powiecie lublinieckim. Jedno z gniazd, które został zniszczone postanowili zadbać leśnicy. We wtorek 23 lutego pracownicy firmy Alpwood w asyście leśników z Nadleśnictwa Lubliniec wyremontowali gniazdo bocianów czarnych, a dokładnie zakładali je od nowa.

Jak tłumaczą leśnicy, od kilku lat bociany czarne zajmowały gniazdo w koronie potężnego dębu, corocznie wyprowadzając potomstwo. W 2021 roku gniazdo na skutek silnych wiatrów spadło na ziemię, a kilka patyków pozostałych na konarze dębu nie było wystarczająco atrakcyjne, by bociany ponownie zajęły stanowisko.

- Dzięki monitoringowi programu BocianiMy, dowiedzieliśmy się że pozostałości po gnieździe były od czasu do czasu odwiedzane przez pojedyncze czarne bociany, jednak ptaki nie podjęły trudu odbudowy, bo wątpliwej konstrukcji gniazdo rozlatywało się od samego przelotu ptaków, dlatego w tym roku podjęliśmy decyzję o próbie jego odbudowy. Dokładnie w miejscu starego gniazda została zamontowana solidnie wykonana platforma dębowa, a na samej platformie profesjonalnie odtworzone zostało gniazdo - poinformowali pracownicy Nadleśnictwa Lubliniec.

Leśnicy zakładają, że bociany czarne każdego roku nadbudowują gniazdo przynosząc nowy materiał, więc zapewne jeśli się ponownie pojawią, upiększą gniazdo po swojemu, choć sama jego konstrukcja już teraz wygląda bardzo atrakcyjnie.

- Teraz z niecierpliwością będziemy oczekiwać przylotu ptaków, (miejmy nadzieję) monitorować zajęcie stanowiska, a jeśli wszystko to się uda, to będziemy dumni z podjęcia działań i wykonania tak solidnej konstrukcji, która przetrwa wiele lat.
Prace zostały wykonane pod nieobecność bocianów czarnych, które w tym okresie przebywają na zimowiskach, a w Polsce pojawią się zapewne z końcem marca. Prace odbyły się pod merytoryczną opieką przedstawiciela Komitetu Ochrony Orłów - podsumowuje Nadleśnictwo Lubliniec.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o odkryciu gniazda bocianów czarnych w Nadleśnictwie Lubliniec. Gniazdująca tam para doczekała się trójki potomstwa i zapewne w tym roku również wróci do swojego gniazda.

W Polsce bocian czarny jest objęty ochroną ścisłą. Wokół jego gniazd strefy ochronne mają promienie do 200m od gniazda (strefa ochrony całorocznej) i 500 metrów (strefa ochrony okresowej). W strefie całorocznej zabronione jest przebywanie osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości i osób sprawujących nadzór, wycinanie drzew i krzewów oraz zmienianie stosunków wodnych, w tym także w ramach gospodarki leśnej, przez cały rok. W strefie ochrony okresowej taka działalność jest możliwa jedynie w ograniczonym zakresie poza sezonem lęgowym bociana czarnego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto