Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja „Walka o czyste powietrze” odbyła się w lublinieckiej bibliotece

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Konferencja  „Walka o czyste powietrze” odbyła się w lublinieckiej bibliotece
Konferencja „Walka o czyste powietrze” odbyła się w lublinieckiej bibliotece
Czym oddychamy w Lublińcu i co zrobić, by było lepiej? Na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas konferencji „Walka o czyste powietrze”, która odbyła się w Lubitece.

Miasto Lubliniec podsumowało dwutygodniową akcję edukacyjną organizowaną we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, w ramach której przez dwa tygodnie mieszkańcy mogli obserwować, jak zmienia się na Rynku Miejskim w Lublińcu barwa mechanicznych płuc.

Wydarzenie wzbogacone zostało wystąpieniami gości oraz otwartą debatą z udziałem uczestniczących w spotkaniu mieszkańców Lublińca oraz przedstawicieli Lublinieckiej Rady Miłośników Przyrody i stowarzyszenia Polska 2050.
Prelegentami spotkania byli: Emil Nagalewski - Koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim, Dawid Gołębiowski - specjalista z Oddziału Biura Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie, Krystyna Bartocha - Kierownik Oddziału Biura Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie oraz Przemysław Witek poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponad trzygodzinne spotkanie zaczęło się od dyskusji na temat smogu, a skończyło na uciążliwościach przemysłowych generowanych w strefie ekonomicznej oraz wycince lublinieckich lasów.

– Podczas spotkania zaprezentowaliśmy dron, który już niebawem zostanie wykorzystany do badania dymu wydobywającego się z lublinieckich kominów, a także omówiłyśmy nasze samorządowe działania, które od wielu lat podejmujemy z dużym zaangażowaniem środków z budżetu miasta, aby jakość powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym była lepsza. Na dzień dzisiejszy aż 80% wszystkich źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych w Lublińcu zostało już wymienionych. Problem stanowi pozostałe 20% oraz uciążliwości generowane przez podmioty gospodarcze oraz źródła ciepła w sąsiednich gminach. Aby było naprawdę dobrze potrzebna jest duże zaangażowanie w proces usuwania tzw. „kopciuchów” i innych kotłów pozaklasowych przez ich właścicieli, a jak wiadomo nie są to małe wydatki - relacjonuje wiceburmistrz Lublińca, Anna Jonczyk-Drzymała.

Jak zmieniła się barwa śnieżnobiałego mechanicznego płuca można zobaczyć na prezentowanym obok zdjęciu. W celach edukacyjnych materiał został zaprezentowany podczas konferencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto