Jest nadzieja dla Cmentarza Wojskowego w Lublińcu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Jest nadzieja dla Cmentarza Wojskowego w Lublińcu
Jest nadzieja dla Cmentarza Wojskowego w Lublińcu UM Lubliniec/lubliniecki.pl
Władze Lublińca zwróciły się o wsparcie finansowe na remont nekropolii do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W ubiegłym roku przedstawiciele Stowarzyszenia Lubliniecki.pl, Hufca ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, tutejszej Parafii Wojskowej oraz Stowarzyszenia “Rodzina Wojskowa” 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, wystąpili wówczas z prośbą do władz Miasta Lublińca o podjęcie działań zmierzających do renowacji Cmentarza Wojskowego.

Jak podaje lubliniecki.pl, po apelu skierowanym do lublinieckiego magistratu przez lokalne środowiska zainteresowane przyszłością nekropolii, 6 sierpnia 2020 roku sekretarz miasta – Józef Korpak spotkał się z wnioskującymi na terenie cmentarza, a władze podjęły kroki zmierzające do wyremontowania całego obiektu. W tym celu przeprowadzona została inwentaryzacja nekropolii, w którą zaangażował się Marian Berbesz – prezes Stowarzyszenia “Rodzina Wojskowa” 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

– Na podstawie pozyskanych danych, rozpoczęliśmy działania zmierzające do zakwalifikowania 14 grobów żołnierzy poległych 1 września 1939 roku jako groby wojenne. Są to groby 13 znanych żołnierzy oraz jeden grób nieznanego żołnierza, który w czerwcu 2020 roku został ekshumowany z grobu wojennego znajdującego się przy drodze krajowej nr 11 – wymienia zastępca burmistrza Lublińca, Anna Jonczyk – Drzymała.

Wiceburmistrz podkreśliła też, że w związku z ogromem prac renowacyjnych, jakie są niezbędne i pilne do wykonania na Cmentarzu Wojskowym, władze Lublińca zwróciły się o wsparcie finansowe w tym zakresie do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Instytut Pamięci Narodowej wyraził chęć sfinansowania w bieżącym roku remontu ww. 14 grobów żołnierzy poległych 1 września 1939 roku. Specyfikacja prac już została przekazana do IPN. Obejmuje ona wymianę ram i płyt nagrobnych, zamontowanie tabliczek informacyjnych o osobach pochowanych oraz wypełnienie środka mogił kamieniami dekoracyjnymi – poinformowała wiceburmistrz Anna Jonczyk – Drzymała w korespondencji z portalem.

Miasto pisze wnioski o wsparcie

W listopadzie 2020 roku miasto złożyło wniosek o pozyskanie 120 000,00 zł z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „GROBY I CMENTARZE WOJENNE W KRAJU 2021”. Dofinansowanie ma zostać przeznaczone na remont około 70 mogił wojennych, renowację grobu zbiorowego Żołnierzy 74 GPP, Powstańców Śląskich oraz Partyzantów, a także renowację i konserwację drewnianego krzyża. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania opiewa na kwotę 150 000,00 zł, z czego wkład własny z budżetu Miasta wynosi 20 proc., czyli 30 000,00 zł. Zadanie miałoby zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Niestety mimo spełnienia wymogów formalnych i uzyskania wymaganej liczby punktów, wniosek został rozpatrzony negatywnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nie uzyskał dofinansowania.

– Duże zainteresowanie programem oraz wysoki poziom projektów sprawiły, że budżet przewidziany przez MKiDN na realizację programu nie był wystarczający do dofinansowania wszystkich zadań, które uzyskały wymagany limit punktów. Jednakże uzyskana w wyniku oceny liczba punktów, pozwoliła nam na złożenie odwołania od powyższej decyzji. Obecnie oczekujemy na rozpatrzenie odwołania – dodaje Anna Jonczyk – Drzymała.

Ważne miejsca pamięci

Przypomnijmy, że na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. Stalmacha znajdują się dwa obiekty grobownictwa wojennego, ujęte w wykazie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, na renowację których gmina Lubliniec otrzymuje dotację. Jest to grób zbiorowy żołnierzy 74 GPP, Powstańców Śląskich i Partyzantów oraz mogiła zbiorowa wojenna żołnierzy Armii Czerwonej.

W 2020 roku Miasto otrzymało dotację z budżetu wojewody w wysokości… 600 złotych, w ramach której odnowiony został napis na tablicy upamiętniającej i cokół okalający mogiłę zbiorową żołnierzy Armii Czerwonej.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie