MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w gminie Kochanowice stanie fotoradar? Może tu trafić ten z Lublińca

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W związku z tym, że na skrzyżowaniu ulicy Skłodowskiej i DK11 w Lublińcu uruchomiono sygnalizację świetlną, funkcjonujący w tym rejonie fotoradar najprawdopodobniej nie będzie już potrzebny. Być może znajdzie on nowe miejsce w innej gminie powiatu lublinieckiego. Z takim pomysłem wystąpił jeden z powiatowych radnych.

Radny Rady Powiatu Lublinieckiego pod koniec ubiegłego roku wystąpił z wnioskiem do Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Warszawie o przeniesienie fotoradaru z rejonu skrzyżowania ul. Skłodowskiej i drogi krajowej nr 11 w Lublińcu w inne miejsce na terenie powiatu.

- Urządzenie nie spełnia już takiej roli jak przed niedawnym montażem sygnalizacji świetlnej, a z pewnością przydałoby się w innych gminach położonych przy drogach krajowych. Wcześniej poprosiłem wójtów takich gmin jak Ciasna, Kochanowice, Herby, Pawonków o wskazanie lokalizacji, w której mógłby zostać zamontowany fotoradar. Napotkałem na pozytywną reakcję i konkretne propozycje podane przez wójtów - relacjonuje radny Julian Werner. - Odpowiedzi nie otrzymałem - kontynuuje radny - tylko z gminy Ciasna, jednak we wniosku skierowanym do GITD postanowiłem samodzielnie zgłosić miejscowość Glinica (Ciasna i Sieraków mają już fotoradary). Oprócz opinii wójtów, przyjąłem i przekierowałem do Inspektoratu zgłoszenie pani Katarzyny Gruenert - sołtysa Gwoździan, gdzie również dostrzega się potrzebę montażu.

Kilka dni później w odpowiedzi na list radnego, Marek Siutaj ze Śląskiej Delegatury GITD zapowiedział, że ewentualna zmiana lokalizacji fotoradaru byłaby możliwa. Wymagałaby jednak wsparcia finansowego ze strony zainteresowanych samorządów w zakresie wykonania przyłącza energetycznego oraz wewnętrznej linii zasilającej, a także wykonania niezbędnej dokumentacji technicznej.

Na takie warunki zgodziła się gmina Kochanowice, która skierowała już pismo do Śląskiej Delegatury w tej sprawie.

- Gmina jest skłonna sfinansować operacje wskazane przez Inspektorat. Bardzo dziękuję panu wójtowi - Ireneuszowi Czechowi oraz pracownikom Urzędu Gminy Kochanowice za otwartość w kwestii bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Dodatkowo wystąpiłem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z zapytaniem o możliwość dofinansowania zadania, co ułatwiłoby jego realizację - podsumowuje radny Werner.

Fotoradar miałby stanąć w Kochanowicach na drodze krajowej nr 46, a dokładnie na ulicy Częstochowskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Lubliniecką do skrzyżowania z ulicą Wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto