Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Canzona ma już dziesięć lat. Jubileusz świętowano podczas koncertu w kościele w Kochanowicach

Bartłomiej Romanek
Chór Canzona działa już od dziesięciu lat
Chór Canzona działa już od dziesięciu lat Archiwum
W tym roku kochanowicki chór Canzona świętuje jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Okazją do wspominania historii chóru był Jubileuszowy Koncert Kolęd, który odbył się w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Kochanowicach.

Początki Canzony sięgają stycznia 2002 roku. Wtedy w kościele pw. św. Wawrzyńca w Kochanowicach gościnnie koncertował chór Lutnia z Koszęcina prowadzony przez dyrygenta Piotra Planetorza. Koncert tak zachwycił kochanowicką publiczność, że postanowiono reaktywować przykościelny chór pod wezwaniem św. Cecylii. Pomysłodawcami byli Piotr Chmiel, Bernard Kos i Stefania Biela, która została dyrygentem chóru.

Kochanowice mają bogate tradycje chóralne. W okresie międzywojennym w kościele pw. św. Wawrzyńca śpiewały działały dwa chóry, męski i mieszany liczący 60 osób. Funkcjonowała także orkiestra dęta, która uświetniała wszystkie ważniejsze wydarzenie święta i uroczystości kościelne, także państwowe. Chóry funkcjonowały dzięki nauczycielkom i organistom, którzy zajęli się szkoleniem młodzieży i dorosłych. Do historii Kochanowic przeszli: Piotr Świerc (znany muzykolog z opolszczyzny), Bieżanowski, Antoni Kokot, Kazimierz Ostrowski, o. Kaczmarczyk, a po wojnie Franciszek Matusek, Franciszek Grabolus i Maria Domagała. Gdyby zsumować działalność kochanowickich chórów, okazałoby się, że mają one 80 lat. Chór kościelny został jednak rozwiązany w 1988 roku.
Chór Canzona jest kontynuatorem wspaniałej tradycji chóralnej w Kochanowicach. Ma 18 członków, którzy pochodzą nie tylko z Kochanowic, ale i z Jawornicy, Ostrowa-Luboeckie, a nawet z Pawonkowa czy Łagiewnik Wielkich.

Canzona początkowo była chórem trzygłosowym, brakowało w nich tenorów, ale od niedawna śpiewa już na 4 głosy. Chórem dyryguje od początku Stefania Biela z Lublińca, wymagający nauczyciel motywujący do pracy i scalający zespół w jedną rodzinę. Stefania Biela jest także dyrygentem okręgowym Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Kochanowicki chór jest otwarty dla wszystkich osób lubiących śpiewać. Działa nadal przy Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Przez 10 lat zgromadził on bogaty repertuar pieśni kościelnych i świeckich. Uczestniczy z powodzeniem w różnych konkursach muzycznych oraz stara się promować gminę, nawet poza jej granicami powiatu i województwa.

Jubileuszowy koncert kolędowy był dedykowany radnej Lidii Koniecznej, która jest równocześnie członkinią Chóru Canzona. Lidia Konieczna została ranna w wypadku samochodowym, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku. Informowaliśmy o tym na łamach Dziennika Zachodniego.

Jubileuszowe kolędowanie rozpoczął chór Lutnia z Koszęcina pod batutą Stefanii Bieli. Kolejna część koncertu należała do jubilatów. Chór Canzona zaśpiewał najpiękniejsze kolędy, a z wszystkich stron popłynęły życzenia wielkich sukcesów. Jubilatom gratulowali wójt Ireneusz Czech i sekretarz Andrzej Domagała, Małgorzata Derkowska, ks. Stefan Walcarek, a także przedstawiciele chórów: Lutnia z Koszęcina, „Cecylia” z Lublińca, Stowarzyszenia Przyjaciół Lublinieckiej Fary, a także przedstawiciele Rodziny Franciszkańskiej, KGW Kochanowice i zespołu Kochciczanki z Kochcic.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto