Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu dla Lublińca wzrosną w przyszłym roku o 60 procent?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
arc
Burmistrz Lublińca poinformował, że ceny prądu dla miast Metropolii, do której należy Lubliniec, mogą wzrosnąć aż o 60 proc. Wiąże się to z poważnym obciążeniem dla budżetu.

Wpłynęły cztery oferty w przetargu na wspólny zakup energii elektrycznej w ramach metropolitalnej grupy zakupowej, do której należy Lubliniec.

Grupa zakupowa energii elektrycznej to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który zakłada koordynację procesu jej zakupu w ramach gmin, powiatów, spółek samorządu oraz podobnych jednostek, zrzeszonych w przedsięwzięcie. To już trzeci raz, gdy Metropolia kupuje energię elektryczną w ramach grupy zakupowej.

W czwartek (30 września) otworzono oferty złożone w ramach postępowania przetargowego. Zgłosiło się czterech oferentów. Są to: Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. (ok. 597 mln zł), PGE Obrót S.A. (ok. 624 mln zł), Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o. o. (ok. 634 mln zł), Energa Obrót S.A. (ok. 680 mln zł). Kwoty, jakie zaproponowano, przekraczają budżet przewidziany na realizację zamówienia i wskazują 66 proc. wzrost w stosunku do obowiązujących cen. Ze względu na trudną sytuację rynkową, dalsze decyzje dotyczące realizacji projektu zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Burmistrz przewiduje wysokie wzrosty cen

– Taka cena może znacząco wpłynąć na koszty działalności bieżącej miasta i jej jednostek organizacyjnych, co przełoży się także na kształt budżetu miasta na lata przyszłe zwłaszcza w zakresie wydatków bieżących. Wzrosną m.in. na koszty ogrzewania, oświetlenia czy dostawy wody i odprowadzania ścieków – wylicza burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

Według włodarza Lublińca wzrosty spowodowane są wieloma czynnikami takimi jak na przykład rosnące notowania cen uprawnień do emisji CO2. Tylko w okresie od grudnia 2018 do sierpnia 2020 r. ceny zmieniały się w granicach 20-30 euro za tonę, a obecnie jest to już ponad 60 euro za tonę. Ceny zwyżkują też zdaniem burmistrza z powodu tego, że w czerwcu rząd sprzedał prawa do emisji CO2 w wys. 1,6 mld EU, a także dlatego, że Komisja Europejska zmniejsza dostępną pulę emisji CO2 podlegającą obrotowi, rosną też ceny węgla. Sprawiło to, że ceny na Towarowej Giełdzie Energii skoczyły z 250 zł/MWh netto w grudniu 2016 r. do ponad 450 zł/MWh w 2020 r.

Niestety na horyzoncie nie widać symptomów ewentualnych spadków cen energii. Pokazują to także ciągle zwyżkujące ceny gazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto