Bieg o Nóż Komandosa 2013 już po raz 17. zgromadził mundurowych [ZDJĘCIA]

Aneta Kaczmarek
Bieg o Nóż Komandosa 2013 Fot. Aneta Kaczmarek
Bieg o Nóż Komandosa 2013 zakończony, zwycięzcy wyłonieni. W tym roku trasa biegu okazała się wyjątkowo trudna. Trzy trudne podbiegi dały się we znaki mundurowym z całego kraju oraz spoza jego granic.

Bieg o Nóż Komandosa 2013 zgromadził w tym roku 754 mundurowych z całego kraju. To ponad 100 osób więcej niż w roku ubiegłym. Na starcie stanął również zawodnik z Brazylii, byli reprezentanci Niemiec czy Czech. Tegoroczny bieg główny w lublinieckim Kokotku ukończyły 664 osoby. Dzień później na odbył się w Afganistanie, gdzie ukończyło go 119 zawodników.

Tradycyjnie, startujący w mistrzostwach są żołnierzami, pracownikami lub funkcjonariuszami służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie.

W biegu mogą wziąć udział też inne służby Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Straż Marszałkowska, Służba Celna, Policja Skarbowa, Specjalne Uzbrojone Formacje Ochrony i inne formacje uzbrojone.

Wszyscy zawodnicy startują w kategorii OPEN (bez podziału na kat. wiekowe). Obowiązuje start w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym (mundur, bluza długi rękaw, buty krój wojskowy). Prawa startu w nie mają cywile i członkowie organizacji paramilitarnych.

Bieg o Nóż Komandosa 2013 WYNIKI:

Tegoroczną zwyciężczynią wśród pań została Anna Ficner z MKP w Złotoryi. Zawodniczka pokonała 5-kilometrową trasę w czasie 00:26:05. Zwyciężczyni wygrała pomimo kontuzji kolana. Młoda policjantka z 1,5-rocznym stażem czterokrotnie wygrywała Bieg Katorżnika. Bieg o Nóż Komandosa 2013 był jej debiutem. Miejsce 2. zajęła Anna Wojtulewicz z KPP w Mońkach (00:26:47), a miejsce 3. Jolanta Szwarnóg z WSOWL Wrocław.

Wśród panów na dystansie 10 km triumfował również debiutant w Biegu o Nóż Komandosa, Tomasz Grycko z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego z czasem 00:37:01. Dwa kolejne miejsca należą do Artura Pelo (00:37:33) i Błażej Króla (00:38:18) z tej samej formacji.

Zawodnicy, którzy w Biegu o Nóż Komandosa startowali kolejny już raz zgodnie przyznają, że co roku trasa jest coraz trudniejsza. Potwierdza to również Zbigniew Rosiński, wiceprezes WKB "Meta" Lubliniec.

– Dbamy o to, by na zawodników czekała jakaś niespodzianka, w kolejnych edycjach wprowadzamy zmiany, urozmaicenia, utrudnienia – przyznaje.

Trasa biegu prowadzi po zróżnicowanym podłożu i wymaga od biegaczy ogromnego skupienia. – Jest piach, jest asfalt, są leśne dukty. Szczerze mówiąc, myślałam, że tych ostatnich będzie zdecydowanie więcej, tymczasem trasa była bardzo zróżnicowana, a to wymaga szczególnej ostrożności. Chwila uwagi może skutkować kontuzją. Nie ukrywam, że jechałam tu po zwycięstwo, ale w przypadku biegów przełajowych trzeba mieć ogromną pokorę i nie można lekceważyć żadnego zawodnika, gdyż nigdy nie wiadomo, co zdarzy się na trasie – mówi Ficner.

I podkreśla, że w jej 12-letnim doświadczeniu w biegach, organizowane przez "Metę" imprezy pod względem organizacyjnym stoją na najwyższym poziomie. – Chylę czoła przed organizatorami, tu wszystko jest zawsze dopięte na ostatni guzik – mówi zawodniczka.

O Nóż Komandosa tradycyjnie walczyły także dzieci. W kategorii przedszkolaków na starcie stanęło 96 maluchów, wśród uczniów szkół podstawowych rywalizowało 569 zawodników, gimnazja wystawiły 84 reprezentantów, a szkoły średnie aż 225. Bieg integracyjny ukończyło natomiast 20 zawodników. W sumie 17. Bieg Przełajowy "O Nóż Komandosa" ukończyło 994 młodych zawodników z Lublińca, Poczesnej, Kośmidrów, Dobrodzienia, Sosnowca i Olesna.

Podczas imprezy odbyła się zbiórka pieniędzy na rannego specjalisty z Afgańskich Tygrysów. Dzięki hojności zawodników udało się zebrać 1673,84 zł i 10 centów.

FLESZ: Nowe dyscypliny na igrzyskach w Tokio