Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Religa w końcu patronem 'medyka' w Lublińcu

Angelina Kita
Już od trzech lat trwały przygotowania w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Medycznych w Lublińcu do nadania szkole imienia profesora Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, który pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu serca.

Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu oraz Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego. Pełnił funkcje rektora Śląskiej Akademii Medycznej i dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie. Był autorem i współautorem ponad 160 prac naukowych, politykiem - parlamentarzystą i ministrem zdrowia
Szkoła popularnie zwana "medykiem" działa 50 lat. W tym roku obchodzi jubileusz i do tej pory nie miała patrona.

- Dlatego razem z Radą Pedagogiczną wystąpiłam z propozycją do młodzieży, by patronem naszej szkoły został profesor Zbigniew Religa. Po konsultacjach i głosowaniu uczniowie poparli naszą propozycję. Do projektu przychylnie odniosło się również Starostwo Powiatowe, organ prowadzący szkołę - mówi Irena Bonk, dyrektor placówki. - Uzyskaliśmy potrzebną zgodę żony i syna nieżyjącego kardiochirurga oraz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.
W czwartek, 1 września br. wraz z rozpoczęciem roku szkolnego odbyła się uroczystość nadania "medykowi" imienia Zbigniewa Religi.
Odsłonięcie tablicy z imieniem patrona dokonał starosta Joachim Smyła.

Następnie odbyła się akademia, na której młodzież mówiła o wybitnym kardiochirurgu.

- To był wielki człowiek i uważam, że to jest zaszczyt dla nas, że uczymy się w szkole imieniem Zbigniewa Religi - mówi uczennica "Medyka".
- W pażdzierniku będziemy uroczyście świętować jubileusz 50-lecia i właśnie na te obchody zapowiedziana jest wizyta żony i syna profesora Religi. Podczas uroczystości szkoła otrzyma sztandar z wizerunkiem profesora. Jesteśmy godni takiego patrona - dodaje Irena Bonk.
Szkoła swoją działalność prowadzi już od 1961 roku. Początkowo kształciła pielęgniarki.Obecnie w liceum o profilu socjalnym i w szkole policealnej, uczy się młodzież w takich zawodach jak: ratownik medyczny, technik farmaceutyczny, masażysta, opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, technik BHP i technik prac biurowych.

Przez wszystkie lata działalności szkoła starała się zawsze dopasować kierunki i ofertę edukacyjną do potrzeb lokalnego środowiska - zapewnia dyrektorka "medyka".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto