Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Woźnikach wystartowało Centrum Integracji Społecznej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Pracownia administracyjno-biurowa oraz porządkowo-gospodarcza zostały skompletowane. Po zakończeniu rekrutacji do programu, pod koniec kwietnia uczestnicy CIS rozpoczęli swoje zajęcia.

W piątek, 23 kwietnia, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Woźnikach odbyło się plenarne spotkanie uczestników Centrum Integracji Społecznej. Jak informuje gmina Woźniki, była to pierwsza okazja do osobistego poznania między uczestnikami projektu. Nie zabrakło też gier i zabaw z psychologiem, w ten sposób każdy mógł się zrelaksować i opowiedzieć dlaczego zaangażował się w działania CIS.

Uczestnikom projektu przedstawiono również przyszłych instruktorów, odpowiednio do pracowni administracyjno-biurowej oraz porządkowo-gospodarczej. Słuchacze CIS będą mieli do dyspozycji także psychologa, doradcę zawodowego oraz kierowniczkę projektu. Wszystkim członkom przedsięwzięcia będą oni pomagali w powrocie na rynek pracy oraz nabyciu przydatnych umiejętności.

- Cieszę się, że w naszej gminie powstało miejsce, które pomoże naszym mieszkańcom wrócić na rynek pracy - mówił burmistrz Woźniki Michał Aloszko. - To projekt, który m.in. poprzez doradztwo zawodowe i pomoc psychologiczną ma podnieść samoocenę uczestników. Tak, by wkrótce stali się pełnoprawnymi pracownikami, których każdy pracodawca będzie chciał mieć w swoim gronie - dodaje.

W poniedziałek, 26 kwietnia, odbyło się spotkanie organizacyjne w Urzędzie Miejskim w Woźnikach. Uczestnicy CIS spotkali się z burmistrzem Woźnik, zapoznali się ze swoimi stanowiskami pracy oraz odwiedzili miejsce, w którym będą odbywały się spotkania indywidualne.

Czym zajmuje się Centrum Integracji Społecznej w Woźnikach?

Celem działania CIS jest reintegracja społeczna i zawodowa osób, które z różnych powodów znalazły się na życiowym zakręcie. Aby z niego wyjść, powinny pracować, ale same nie potrafią znaleźć zatrudnienia. Chodzi o odbudowanie w nich umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, powrót do pełnienia swoich życiowych ról, a wszystko to poprzez przygotowanie do aktywności zawodowej, naukę samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy i pomoc w podjęciu pracy na stałe.

- Praca jest jedną z największych wartości w życiu człowieka. Ta wartość nie ogranicza się tylko do środków finansowych, ale ma przełożenie na całe jego życie i również postrzeganie samego siebie. Przyznam się, że Centrum Integracji Społecznej było naszym społecznym marzeniem. Nie sądziłam, że tak szybko się ziści. Wiele osób w gminach miejsko-wiejskich, ma bardzo utrudniony powrót na rynek pracy. Myślę tu o mamach, które przez wiele lat wychowywały dzieci i po kilku latach straciły wiarę w swoje możliwości i umiejętności. Myślę o osobach z niepełnosprawnością, które nigdy nie miały nawet szansy na zarobienie własnych pieniędzy i myślę o osobach, które borykając się z uzależnieniem i mają ogromny problem z utrzymaniem jakiejkolwiek pracy - mówi Beata Bacior, zastępca burmistrza Woźnik.

Adresatami CIS często są osoby będące jednocześnie podopiecznymi ośrodka pomocy społecznej. Jednak sposób działania i instrumenty pomocy obu tych instytucji się różnią. MGOPS działa w oparciu o ustawę o pomocy społecznej, zaś działalność Centrum w całości uregulowana jest w ustawie o zatrudnieniu socjalnym. CIS ma być pomostem pomiędzy pomocą społeczną a otwartym rynkiem pracy. Udział w programie ma prowadzić do usamodzielnienia i uwolnienia od systemu pomocy społecznej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto