Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublińcu dyskutowano o sytuacji szpitala powiatowego. Placówkę czekają zmiany

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Trudna sytuacja finansowa i kadrowa Szpitala Powiatowego w Lublińcu to jeden z najbardziej palących tematów w powiecie. Nic więc dziwnego, że trwają próby uzdrowienia placówki. W tym pomóc mają kolejne zmiany.

Podczas posiedzenia Komisji zarówno starosta jak i wicestarosta mówili o braku ustawowych rozwiązań i sprawnie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia.

- Dzisiaj mamy sytuację systemowej zapaści ochrony zdrowia. Działalność szpitala – w założeniu – finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Ryczałt jest jednak niewystarczający, a przekazywane przez płatnika pieniądze nie wystarczają nawet na pokrycie wynagrodzeń. W sytuacji, gdy szpital przeznacza na koszty wynagrodzeń prawie 100 proc. uzyskiwanych przychodów i posiada milionowe zobowiązania wobec innych podmiotów m.in. dostawców leków, energii itp., to brak jest możliwości dla jakiegokolwiek funkcjonowania tej placówki – mówił starosta Joachim Smyła.

W obradach Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej – oprócz władz powiatu i dyrektora SP ZOZ w Lublińcu – uczestniczył poseł na sejm RP Przemysław Witek, który podziękował Przewodniczącej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Lidii Mnich-Kościelnej za zaproszenie do wzięcia udziału w posiedzeniu Komisji. Poinformował również członków Komisji o podjętej kontroli poselskiej w SP ZOZ-ie, która – na progu nowej kadencji Sejmu RP – pozwoli na głęboką analizę dotyczącą wszystkich aspektów funkcjonowania SP ZOZ-u.

- Bardzo wyraźnie chcę podkreślić, iż kontrola ta nie jest instrumentem opresyjnym, ale jest próbą opisania rzeczywistości związanej z funkcjonowaniem szpitala powiatowego – mówił podczas spotkania poseł Przemysław Witek.

Poseł zdementował pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o rzekomym konflikcie z władzami powiatu – współpracuję zarówno z przedstawicielami Zarządu Powiatu w osobach starosty i wicestarosty, z radnymi jak również z dyrektorem SP ZOZ-u, bo wszystkim nam zależy na dobrze funkcjonującym szpitalu – podkreślił poseł.

Z kolei wicestarosta, Tadeusz Konina, mówił o potrzebie systemowej zmiany organizacji i finansowania służby zdrowia.

- Mamy najniższe nakłady w Unii Europejskiej na ochronę zdrowia. Według danych Eurostatu wynoszą one 4,63 % PKB. W sąsiednich Czechach te nakłady wynoszą 8,10 % a średnia unijna wynosi 8,85 % PKB. To, znaczy, że mamy 2 razy mniejsze nakłady ze środków publicznych na system ochrony zdrowia niż wynosi średnia dla UE – podkreślił wicestarosta Tadeusz Konina. - Chciałbym też zaznaczyć, iż szpital musi utrzymywać stan zatrudnienia personelu medycznego na poszczególnych oddziałach, który wynika z rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. Jakiekolwiek braki kadrowe powodują konieczność zawieszenia oddziału, a tym samym brak środków z NFZ. Jednocześnie brak odpowiedniej liczby lekarzy na rynku spowodował, że windują oni swoje oczekiwania co do wysokości wynagrodzeń. Stawiają tym samym dyrektora szpitala w sytuacji "albo-albo", tzn. zapłaci, ile żądamy, albo odchodzimy, co skutkuje zawieszeniem lub likwidacją oddziału – mówił wicestarosta.

Będą nowe oddziały i poradnia okulistyczna w ramach NFZ

Podczas posiedzenia Komisji dyrektor SP ZOZ w Lublińcu – Małgorzata Nowak przedstawiła założenia programu naprawczego dla kierowanej przez siebie placówki, mówiła również podejmowanych działaniach mających na celu rozwój SP ZOZ-u.

- W przyszłym roku planujemy otworzyć w naszych strukturach, przy ulicy Sobieskiego 9 gabinet lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz rodzinny będzie więc dostępny dla pacjentów całodobowo, do godziny 18.00 – w gabinecie POZ, a po godzinie 18.00 będziemy przyjmować pacjentów w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Planujemy również zatrudnienie ginekologów – onkologów, którzy będą wykonywali operacje w tym obszarze medycyny – mówiła Małgorzata Nowak, dyrektor SP ZOZ w Lublińcu.

W dalszej perspektywie planowane jest również uruchomienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), pododdziału urazowo-ortopedycznego i pododdziału geriatrycznego. Dyrekcja SP ZOZ stawia też na rozwój Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS), tzw. przychodni, m.in. uruchomienie dodatkowego dnia przyjmowania pacjentów w poradni cukrzycowej. Dobrą informacją dla pacjentów z powiatu jest otwarcie w drugiej połowie przyszłego roku poradni okulistycznej, w której lekarz okulista będzie przyjmował pacjentów w ramach NFZ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto