Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stara gorzelnia w Kochcicach odzyskała blask - ZDJĘCIA! Tak wygląda przed oficjalnym otwarciem. Zrewitalizowano ją dzięki unijnym funduszom

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
od 16 lat
Pow. lubliniecki. Już wiosną 2024 roku gmina Kochanowice zakończy jedną ze swoich największych w ostatnich latach inwestycji - rewitalizację starej gorzelni w Kochcicach i jej otoczenia. Weszliśmy do środka budynku, jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Dawna gorzelnia w Kochcicach odzyskała blask dzięki unijnym funduszom. Zobaczcie!

Rewitalizacja starej gorzelni w Kochcicach rozpoczęła się w grudniu 2020 roku. Budynek położony w pobliżu pałacu w Kochcicach, gdzie znajduje się oddział rehabilitacji szpitala w Piekarach Śląskich, został gruntownie odnowiony zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz z wykorzystaniem środków unijnych.

- Pierwsze i najważniejsze to, chcemy, żeby mogli z niego korzystać mieszkańcy całej gminy, a przede wszystkim mieszkańcy Kochcic. W Kochcicach brakowało takiego budynku, nazwijmy go "Domu Kultury", jakiego posiadamy w Kochanowicach. Mamy nadzieję, że w tym budynku będzie mieściło się takie Centrum Kultury dla Kochcic z jednej strony, a z drugiej strony będą z tego miejsca mogli korzystać także i kuracjusze i pensjonariusze szpitala oraz wszyscy goście i turyści. W tym budynku będzie mieściło się oprócz Domu Kultury, także kino profesjonalne oraz muzeum multimedialne - mówi Ireneusz Czech, wójt gminy Kochanowice.

To jednak nie koniec inwestycji w tym kompleksie. - Ta rewitalizacja, którą praktycznie udało się już doprowadzić do końca oraz rewitalizacja następnych budynków w tym kompleksie, nie tylko przyciągnie turystów, ale przede wszystkim, być może to jest najważniejsza funkcja, dzięki tym inwestycjom, udało się uratować dla naszych dzieci i dla potomnych obiekty bardzo wiele mówiące o naszej historii i tożsamości. Gdybyśmy tego nie uczynili, to za rok dwa te bardzo zniszczone budynki byłyby nie do uratowania.

Gorzelnia jest ukończona i trwają odbiory inwestycji. Podobnie ma się sprawa z ujeżdżalnią. Wiosną 2024 ma być gotowe otoczenie gorzelni wraz z drogą dojazdową. Gmina snuje też plany w kierunku powstania w obrębie dawnego folwarku hotelu, który przyciągnąłby turystów.

Co udało się zrobić?

Adaptacja gorzelni objęła przebudowę, nadbudowę i odbudowę istniejącego budynku pod funkcje kulturalno-rekreacyjną. Ingerencja w istniejącą strukturę polegała na odtworzeniu i wydobyciu jego walorów wraz z dostosowaniem go do nowej funkcji i aktualnie obowiązujących warunków technicznych. W ramach istniejącej bryły obiekt będzie pełnił nową funkcję z zachowaniem i wyeksponowaniem istniejącej maszyny parowej. Budynek, jak już wspomniał wójt Kochanowic, ma pełnić funkcję muzeum techniki i miejsca przeznaczonego do organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów i szkoleń.

Dawna gorzelnia w Kochcicach to świetny przykład wykorzystania środków unijnych. Byliśmy tam przed oficjalnym otwarciem!

Stara gorzelnia w Kochcicach odzyskała blask - ZDJĘCIA! Tak ...

Zasadnicza bryła gorzelni nie została zmieniona, a jedynie przywrócona do dawnej świetności. Budynek został podzielony na części A, B i C. Wewnątrz zwiększyła się za to liczba kondygnacji jest ich w sumie cztery. W części parterowej budynku pojawiła się antresola, a ostatni poziom wieży, jej dach i częściowo strop są szklane. Urządzono tutaj punkt widokowy. Wszystkie pomieszczenia, łącznie z antresolą, a także z punktem widokowym w wieży są dostępne dla osób niepełnosprawnych, poprzez wprowadzenie do budynku dwóch wind umożliwiających transport osób niepełnosprawnych.

Główne wejścia do budynku usytuowane zostały w kierunku ulicy Ogrodowej i zaprojektowanego placu. Wejście to prowadzi do holu zaprojektowanego w miejscu istniejącej kotłowni – część B budynku. W holu tym wydzielono miejsce na punkt informacji turystycznej – recepcję oraz kawiarnię wraz zapleczem, która będzie zlokalizowana również na projektowanej antresoli. Z tej części za pośrednictwem schodów oraz pochylni można dostać się do piwnicy w części A i B oraz poprzez antresolę na parter części A budynku.

W pomieszczeniach piwnicy w części A budynku zaprojektowano szatnię, węzeł sanitarny, pomieszczenie sali wspinaczkowej, dźwig hydrauliczny wraz z maszynowniami oraz salę wykładową. Natomiast na parterze budynku w części A zaprojektowano salę wykładową, pomieszczenie ekspozycji maszyny parowej, dźwig hydrauliczny, salkę wspinaczkową. Na I piętrze budynku w części A zaaranżowano dwie sale warsztatowe do zajęć grupowych oraz bibliotekę. Z kolei w części A budynku aktualnie stanowiącej poddasze nieużytkowe zaprojektowano pomieszczenia administracyjne.

W części C – wieży, zaprojektowano schody stanowiące komunikację prowadzącą na taras widokowy usytuowany na najwyższym poziomie kondygnacji wieży. W duszy klatki schodowej zaprojektowano dźwig hydrauliczny. Mansarda dachu w części wieży w całości jest szklana, fragment posadzki tej części obiektu również jest szklany.

Historia dóbr kochcickich

Od średniowiecza aż do poł. XVI w. właścicielami wsi był ród Kochcickich, który utracił majątek (na skutek działań w obozie antyhabsburskim) w czasie wojny trzydziestoletniej. Od tej pory Kochcice znajdowały się w posiadaniu wielu możnych rodzin włoskich, czeskich i niemieckich. Na pocz. XX w. ich właścicielem stał się hrabia Franciszek Karol von Ballestrem, jeden z największych na ówczesnym Śląsku posiadaczy ziemskich i przemysłowców, pan majoratu pławniowickiego. Już w 1903 r. hrabia przekazał je synowi, porucznikowi rezerwy pułku gwardii kirasjerów, Ludwikowi Karolowi. Do majątku należało 3300 ha gruntów, w tym 2600 ha lasów, 530 ha użytków rolnych i 15 ha parku. W latach 1906-1909 w Kochcicach powstał neobarokowy pałac otoczony rozległym parkiem w stylu angielskim od północy, francuskim od południa. Ponadto powstały folwark z gorzelnią, stajnią na 30 koni i budynkami towarzyszącymi. Zarządcą folwarku był baron von Reitzenstein. Hrabia Ludwik Karol von Ballestrem był ostatnim prywatnym właścicielem pałacu do 1945 r. W latach 1945-1952 w budynku mieścił się ośrodek kolonijny dla okolicznych zakładów przemysłowych, następnie od 1962 r. Ośrodek Szkolenia Kadr Rolniczych. Od 1963 r. mieścił się tu Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji, obecnie zaś oddział Rehabilitacji, Balneologii i Medycyny Fizykalnej szpitala w Piekarach Śląskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto