Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe mieszkania w Lublińcu? W mieście powstał SIM Śląsk Północ

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniec. W poniedziałek, 28 lutego, rozpoczęła działalność SIM (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) Śląsk Północ z siedzibą w naszym mieście. Do spółki przystąpiły gminy z powiatów lublinieckiego, kłobuckiego, częstochowskiego, tarnogórskiego i gliwickiego.

Trzynaście gmin z północnej części województwa śląskiego podpisało wspólnie akt notarialny, który powołał do życia SIM Śląsk Północ. Spółka powstała, by można było na terenie gmin uczestniczących wybudować domy wielorodzinne. Obecnie spółka planuje realizację ponad pół tysiąca mieszkań.

- W sytuacji szczególnie małych gmin jest istotne to, że udział w SIM-ach jest dla gmin praktycznie bezkosztowy. Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa ofiaruje każdej z gmin 3 mln zł na objęcie udziałów w spółce. Oprócz tych 3 mln mamy do dyspozycji w Ramach funduszu dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 35 i 10 proc. wartości inwestycji, czyli razem z tymi trzema milionami do 50 proc. wartości inwestycji. Mamy też specjalny kredyt dla SIM z Banku Gospodarstwa Krajowego - mówił podczas podpisania umów w Lublińcu prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.

W spotkaniu samorządowców uczestniczył też poseł Andrzej Gawron. - Podziękowania dla Krajowego Zasobu Nieruchomości. Bez udziału KZN przekazanie środków dla gmin byłoby niemożliwe. Jeszcze nie możemy sobie gratulować sukcesu, bo sukcesem będzie to, że mieszkania powstaną i będą w rozsądnym wymiarze czynszu, a mieszkania będą w odpowiednim standardzie. Z tego programu mogą skorzystać mniejsze miejscowości. Dziękuję wszystkim samorządowcom za to, że włączają się do tego programu. Jeżeli będzie to sprawnie przeprowadzone, to będzie to sukces samorządów, ale również mieszkańców, którzy tych mieszkań potrzebują - powiedział poseł Gawron.

Z ramienia miasta Lublińca głos zabrała wiceburmistrz Anna Jonczyk Drzymała. - Podpisuję się pod tym, co powiedział pan poseł. Możemy sobie gratulować, że dzisiaj tutaj jesteśmy, że udało się zorganizować tę grupę. Czekamy jeszcze na Gliwice. Ja się bardzo cieszę, że jest szansa, że w powiecie lublinieckim powstanie 212 mieszkań. Zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się w Europie za wschodnią granicą, ale także w naszym kraju. Ponieważ to daje nam nadzieję, że zwolnią się inne lokale, które będą nam bardzo potrzebne - powiedziała wiceburmistrz Lublińca. Anna Jonczyk-Drzymała podziękowała przedstawicielom obecnych na spotkaniu samorządów za wstąpienie do spółki i życzyła, żeby ich mieszkańcom dzięki tej współpracy żyło się w przyszłości lepiej.

Choć to dopiero pierwsze kroki zmierzające w kierunku budowy nowych mieszkań w ramach SIM w regionie, to jednym z bardziej zaawansowanych w przygotowaniach samorządów jest właśnie Lubliniec. Wiceburmistrz Lublińca zapowiedziała, że miasto ma już projekt i jest gotowe już w tym roku rozpocząć budowę dwóch bloków w ramach SIM. - Jesteśmy przygotowani. Mamy dokumentację. Pozwolenie na budowę jesteśmy w stanie uzyskać w ciągu dwóch miesięcy - dodał sekretarz miasta Józef Korpak.

Do spółki SIM Śląsk Północ weszły gminy: Kochanowice, Kolonowskie, Koniecpol, Krupski Młyn, Lubliniec, Miedźno, Pawonków, Pyskowice, Toszek, Tworóg, Woźniki, Zawadzkie, Zbrosławice

Czym jest SIM?

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

SIM-y przewidziane są dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

  • Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. „zdolność czynszową”;
  • Dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny;
  • Dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, o którym mowa w art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1116);
  • Pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych (Dz. U. poz. 1705) – tj. osoby, które ukończyły 60. rok życia.

Jak wykupywane będą mieszkania w SIM?

Według założeń okres wykupu mieszkania wynajmowanego w SIM-ie będzie trwał 20-30 lat, będzie to określane przez każdy SIM. Czynsz ma być umiarkowany i będzie równocześnie rozliczał kredyt mieszkaniowy. W założeniu jego wysokość będzie mniejsza niż rynkowa i będzie zawierała kwotę spłaty kredytu. Mieszkańcy będą musieli wnieść jednak kwotę początkową, szacowaną na ok. 20-30 tysięcy. Na koniec spłaty kredytu podobna kwota będzie umożliwiała wykupienie lokalu na własność.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto