Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa minister zdrowia. Izabela Leszczyna już zaprzysiężona. Kim jest szefowa resortu zdrowia z Częstochowy?

OPRAC.: Piotr Ciastek/PAP
Prezydent Andrzej Duda powołał w środę rano w Pałacu Prezydenckim Donalda Tuska na premiera, a także ministrów jego gabinetu. Wśród nich znalazła się częstochowianka - Izabela Leszczyna.

Powołana przez prezydenta Dudę nowa minister zdrowia zaczęła już pracę w swoim resorcie. - Każdy z nas albo był, albo jest, albo będzie pacjentem. Pacjent w centrum uwagi resortu zdrowia, systemu ochrony zdrowia to jest to, co dla mnie jako ministra zdrowia, będzie najważniejsze - powiedziała Izabela Leszczyna.

- Jak każdy minister nowego rządu, przychodzę tu, oczywiście, ze swoją agendą, ona była w +100 Konkretach+, ale także w umowie koalicyjnej" - dodała. Natomiast - jak wskazała - to, co jest najważniejsze, to bezpieczeństwo. - W czasie pandemii, w czasie covidu zaciągnęliśmy ogromny dług zdrowotny, czas zacząć go spłacać - powiedziała szefowa resortu. - Na pewno wszystkie decyzje moje, wszystkie decyzje, które będą wychodziły z tego ministerstwa, będą służyły pacjentom, a najpierw, oczywiście, muszą służyć dobrej organizacji pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników i wszystkich zawodów medycznych - podkreśliła.

Zapytana o pierwsze decyzje, wskazała na spotkanie z ministrem, który nadzorował departament polityki lekowej. - A więc rozmawiamy o tym, jaka jest sytuacja epidemiczna, jak to jest z tymi szczepionkami, czy ich brakuje, czy są wszędzie tam, gdzie są potrzebne, jaka jest analiza zapotrzebowania, co trzeba zrobić, żeby każdy, kto chce się dzisiaj zaszczepić przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa, mógł to zrobić - dodała.

- Myślę, że jedną z pierwszych decyzji będzie spotkanie z konsultantem krajowym ds. chorób zakaźnych - dodała. Będę chciała powołać zespół monitorujący na bieżąco sytuację epidemiczną i przede wszystkim, oprócz monitorowania i odpowiednich reakcji, będzie także przekazywał te informacje przekazywał za pośrednictwem naszej strony internetowej Polkom i Polakom, żebyśmy wszyscy wiedzieli w jakim miejscu jesteśmy, czego powinniśmy się obawiać, jak powinniśmy się zachowywać - mówiła nowa minister.

Ministrowie już powołani

Prezydent Duda na stanowisko wicepremiera, a także szefa MON powołał lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, na wicepremiera oraz ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego z Lewicy.

Na stanowisko ministra sprawiedliwości został powołany Adam Bodnar, który ma pełnić też funkcję Prokuratora Generalnego.

Na szefa polskiej dyplomacji prezydent powołał Radosława Sikorskiego, a na ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Borys Budka został powołany na ministra aktywów państwowych.

Bartłomiej Sienkiewicz został powołany na ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a Adam Szłapka na ministra ds. Unii Europejskiej.

Prezydent powołał Marcina Kierwińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Marzena Czarnecka została powołana na ministra przemysłu, zaś Krzysztof Hetman na ministra rozwoju i technologii.

Ministrem infrastruktury został Dariusz Klimczak, ministrem klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Prezydent powołał też Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz na ministra ds. funduszy i polityki regionalnej, a Agnieszkę Buczyńską na ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, która ma być też przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Czesław Siekierski został powołany na funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Barbara Nowacka została powołana na ministra edukacji, Sławomir Nitras na szefa resortu sportu i turystyki, Izabela Leszczyna na ministra zdrowia, a Marzena Okła-Drewnowicz na ministra ds. polityki senioralnej.

Prezydent powołał ponadto Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk na ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Dariusza Wieczorka na ministra nauki, Katarzynę Kotulę na ministra do spraw równości.

Ponadto prezydent powołał na ministrów - członków Rady Ministrów: Jana Grabca, który ma pokierować kancelarią premiera, Tomasza Siemoniaka, który będzie odpowiadał za służby specjalne, a także Macieja Berka, który będzie odpowiedzialny za sprawy legislacyjne.

Kim jest Izabela Leszczyna?

Izabela Leszczyna to częstochowianka od urodzenia (1962 r.). Ukończyła słynne IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Z wykształcenia jest polonistką. Studia filologiczne odbyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach pracowała w Szkole Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie. W 1996 została konsultantem w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”. Odbyła studia podyplomowe z zakresu filozofii i etyki, zarządzania jakością w organizacjach, pomiaru dydaktycznego i egzaminowania oraz konstruowania i ewaluacji programów nauczania. W 2011 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie ukończyła studia podyplomowe z audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.

W 2006 z ramienia Platformy Obywatelskiej została wybrana na radną rady miasta w Częstochowie. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskała mandat poselski z listy PO. Kandydując w okręgu częstochowskim, otrzymała 11 617 głosów. W wyborach w 2010 bezskutecznie ubiegała się o urząd prezydenta Częstochowy, zdobywając w drugiej turze 13 840 (29,11%) głosów i przegrywając z Krzysztofem Matyjaszczykiem z SLD.

W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych z drugiego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu częstochowskim. Została ponownie wybrana na posłankę, otrzymując 18 737 głosów (8,35% głosów oddanych w okręgu). 11 kwietnia 2013 została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów odpowiedzialnego za przejrzyste konstruowanie przepisów podatkowych i edukację ekonomiczną społeczeństwa.

W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (dostała 19 160 głosów). W listopadzie 2015 zakończyła urzędowanie na stanowisku wiceministra finansów. W Sejmie VIII kadencji została członkinią Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

W wyborach w 2019 utrzymała mandat poselski na kolejną kadencję, otrzymując 36 266 głosów. W lutym 2020 została wybrana na członka zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Weszła też do sztabu wyborczego kandydatki na prezydenta, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odpowiadając w nim za program wyborczy. 11 grudnia 2021 została wybrana na wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W 2023 została wybrana do Sejmu X kadencji, zdobywając 60 549 głosów - był to trzeci najwyższy wynik w woj. śląskim w tych wyborach. Typowana początkowo na ministra finansów w nowym rządzie Donalda Tuska, objęła tekę ministra zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa minister zdrowia. Izabela Leszczyna już zaprzysiężona. Kim jest szefowa resortu zdrowia z Częstochowy? - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto