Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto szykuje się do adaptacji "zielonego budynku" na nową siedzibę Straży Miejskiej i centrum monitoringu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Lubliniecki magistrat wyłonił wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy "zielonego budynku", który ma się stać nową siedzibą Straży Miejskiej w Lublińcu.

Należący do niedawna do Marszałka Województwa Śląskiego niewielki budynek przy dworcu PKP w Lublińcu ma się stać siedzibą straży miejskiej i centrum monitoringu miejskiego. Wyłoniona przez miasto firma Architektoniczna Biuro Projektowe Abi-project z Brzeg, ma przygotować dokumentację projektowo-kosztorysową. Będzie to kosztowało miasto 39 606 zł brutto. Przez wiele lat "zielony budynek" pełnił rolę pawilonu handlowego, który obejmował kwiaciarnię oraz kiosk „Ruchu”.

Dotychczasowa siedziba lublinieckiej straży miejskiej mieści się w budynku urzędu miejskiego. - Warunki, które mają obecnie strażnicy odbiegają od tych, które powinni mieć. Chcielibyśmy też, żeby petenci w godny sposób mogli być obsługiwani. Chcielibyśmy też poprawić bezpieczeństwo w otoczeniu dworca. Zakładamy, że w przyszłym roku uda nam się uruchomić komunikację miejską, a widzimy, że mimo obecności w pobliżu Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu jest tam mało bezpiecznie - mówiła kilka miesięcy temu Anna Jonczyk-Drzymała.

W ramach modernizacji nowej siedziby straży miejskiej wykonana zostać ma m.in. termomodernizacja przegród zewnętrznych (stropów, ścian, posadzek, stolarki okiennej, stolarki drzwiowej). Mają też zostać położone nowe instalacje elektryczne (instalacje oświetlenia, niskoprądowe: telefoniczna, sieciowa) i sanitarne (instalacje wod.-kan., wentylacyjne, klimatyzacyjne). Miasto chce też w pomieszczeniach założyć elektryczne ogrzewanie.

Urząd chce też wykorzystać należący do miasta, a położony w pobliżu modernizowanego budynku kabel światłowodowy. Umożliwi to połączenie monitoringu z centrum przesiadkowego w Lublińcu z budynkiem Urzędu Miasta.

W budynku znajdą się pomieszczenia: dyżurnego, w którym zostanie umieszczone centrum monitoringu, pokój komendanta, pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym oraz wydzielonym miejscem do przechowywania ubrań, sanitariat, pokój odpraw, a także pomieszczenie ze stanowiskiem obsługi systemu CEPiK

Straż miejska - potrzebna czy nie?

Straż Miejska w Lublińcu została powołana do życia w 1992 roku, a zasadniczym motorem powołania Straży Miejskiej była ochrona porządku publicznego na terenie miasta oraz kontrola przestrzegania i egzekwowanie postanowień prawa miejscowego. W początkowym okresie w Komendzie Straży Miejskiej, stanowiącej wydział Urzędu Miasta pracowało łącznie od kilku do kilkunastu strażników wraz z komendantem.

W ostatnich latach w Lublińcu pojawiły się głosy sugerujące likwidację Straży Miejskiej. Burmistrz Edward Maniura wielokrotnie jednak wyrażał stanowisko, że straż miejska jest potrzebna.

Jak wynika ze sprawozdania z pracy Straży Miejskiej w Lublińcu za 2020 rok. Straż przeprowadziła m.in.:

  • 358 samodzielnych patroli oraz 12 patroli wraz z lublinieckimi policjantami, łącznie 370 patroli.
  • 190 kontroli posesji na terenie miasta Lublińca w zakresie sposobu odprowadzania ścieków do instalacji ogólnospławnej, wyposażenia posesji w zbiorniki bezodpływowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz posiadania ważnych umów na wywóz nieczystości i potwierdzających ten fakt dokumentów.
  • w okresie do marca i od października do grudnia 2020 roku na każdej służbie dokonywano kontroli miejsc przebywania osób bezdomnych w celu zabezpieczenia tych osób w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia.
  • w dwóch sytuacjach podjęto działania związane z zagrożeniem zdrowia, życia. Jeden przypadek miał miejsce we współdziałaniu z patrolem Policji na ul. Uchodźców, a w jednym przypadku z inicjatywy strażnika wezwano pracownika socjalnego, pogotowie – zdarzenie z ul. Kilińskiego.
  • łącznie w 393 przypadkach strażnicy realizowali czynności w ramach wizji z udziałem pracowników właściwych wydziałów Urzędu Miasta, przekazywali informacje innym podmiotom i instytucjom w zakresie ich właściwości w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto